Portföy yatırımlarında yerel sapma ve Türkiye'de yerleşik yatırımcıların bu kapsamda incelenmesi
Equity home bias and analysis of Turkish resident investors
- Tez No: 250069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Uluslararası portföy yatırımlarının potansiyel faydaları, finans literatüründe üzerinde uzlaşma olan konulardan biridir. Yatırımcının, portföyünü uluslararası çeşitlendirmesi ile sadece yerel finansal varlıklardan oluşan bir portföye göre, daha iyi bir getiri-risk bileşimi sağlanacaktır. Uluslararası portföy yatırımlarının potansiyel faydaları nedeni ile rasyonel bir yatırımcının portföyünde uluslararası çeşitlendirmeye giderek, yabancı varlıklara yatırım yapması beklenmektedir. Ancak portföy yatırımlarının incelendiği araştırmalarda, yatırımcıların portföylerinde çok düşük oranlarda yabancı varlık bulundurduğu; daha çok yerel varlıklara yatırım yapmayı tercih ettikleri tespit edilmiştir. Yatırımcıların portföy yatırımlarındaki söz konusu yerel varlık tercihi, literatürde ?equity home bias? olarak anılmaktadır. Türkçe'de karşılığı bulunmayan bu kavram için çalışmamızda ?portföy yatırımlarında yerel sapma? ifadesinin kullanılması uygun bulunmuştur. Portföy yatırımlarında yerel sapmanın araştırılması, finans modellerinin önerdiği optimal portföy oranları (yabancı/yerel varlık) ile gerçek portföy oranlarının karşılaştırılması yoluyla gerçekleştirilmektedir. Çalışmamızda Türkiye'de yerleşik yatırımcıların portföy yatırımlarında yerel sapmanın araştırılması için Markowitz Ortalama-Varyans Modeli ile Uluslararası Sermaye Varlıklarını Fiyatlama Modeli kullanılmıştır. İki model kapsamında yapılan incelemelerde Türkiye'de yerleşik yatırımcıların portföy yatırımlarında, yüksek düzeyde yerel sapma tespit edilmiştir. Türkiye'de yerleşik yatırımcılar, portföylerinde çalışmada kullanılan modellerin önerdiğinden çok düşük düzeyde yabancı varlık bulundurmaktadırlar. Türkiye'de yerleşik yatırımcılar, uluslararası portföy yatırımlarının potansiyel faydalarına rağmen, portföylerinde ağırlıklı olarak yerel varlık bulundurmayı tercih etmektedirler.
Özet (Çeviri)
There have been a consensus on the potential benefits of international portfolio investments. When investors diversify their portfolio internationally, they will have a better risk-return composition than a domestic portfolio. Because of the potential benefits of international portfolio investments, it is expected that the portfolio selected by a rational investor should include foreign securities. But it is documented that investors invest very little in foreign securities and there is a strong bias in favor of domestic securities. This preference for domestic securities is called ?equity home bias?. To research the equity home bias, the optimal portfolio shares (foreign/domestic securities) suggested by finance theory are compared with the actual portfolio shares of investors. In this dissertation, it is aimed to examine the equity home bias in the portfolios of Turkish resident investors, using Markowitz Mean-Variance Model and International Capital Asset Pricing Model. It is documented that there is a strong equity home bias in portfolios of Turkish resident investors. Resident investors invest very little in foreign securities than the suggestions of the models used in this dissertation. Resident investors prefer to invest in domestic securities despite the potential benefits of international portfolio investments.