Avrupa Birliği vizyonu temelinde ilköğretim okullarında İngilizce öğretimine ilişkin öğretmen görüşlerinin değerlendirilmesi(Diyarbakır örneği)
Evaluation of teachers' opions in relation with English teaching in primary schools on the bases of European Union vision (Diyarbakır sample)
  1. Tez No: 250092
  2. Yazar: AYKUT BAYIRLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABİDİN DAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu arastırma ile Diyarbakır il merkezindeki ilkögretim okullarında görevli ögretmenlerin Avrupa Birligi vizyonu temelinde ilkögretim okullarında ingilizce ögretimine iliskin görüslerini ortaya çıkartmak amaçlanmıstır. Bu maksatla öncelikle arastırmanın kilit kelimelerine deginmek faydalı olacaktır. Avrupa Birligi vizyonu birçok kaynakta çagdas uygarlık düzeyine erismede, basarılı bir toplum olma ve ülkülere ulasmada izlenecek bir yol haritası seklinde tanımlanmaktadır. Oysa Avrupa Birligi vizyonu; Türk toplumunun köklere dayalı büyümesinde nitelik kaynagından ziyade, yansıyarak deneyimlemeyi saglayacak kozmik bir aynayı temsil etmektedir. Yine bu baglamda İngilizce ya da farklı dil, Avrupa Birligi vizyonu temelinde vazgeçilmez bir amaç degil, sadece toplumun kendini ifade etme aracı olarak tanımlanabilir. İlkögretim okulu ise, ögrenmenin basladıgı, ögrencinin egitime karsı durusunun belirlendigi en önemli basamak olarak tanımlanabilir. Ayrıca ögretim hayatı içerisindeki yeri degerlendirildiginde, en uzun ve temellerin atıldıgı ilk bölüm olması sebebi ile en önemli basamak olarak nitelendirilebilir. Arastırmanın evrenini 2006-2007 ögretim yılında Diyarbakır il merkezindeki 94 ilkögretim okulunda görev yapan 2520 ögretmen olusturmaktadır. Arastırmanın örneklemini ise, evrenden random yöntemi ile seçilen 529 ögretmen olusturmaktadır. Arastırmada, öncelikle il merkezinden toplanan veriler kayıt altına alınmıs, daha sonra kaydedilen veriler, SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmistir. istatistiksel analiz yapılırken; iki degiskenli bagımsız degiskenlerin karsılastırılması durumunda (cinsiyet, görevli bulunan kademe) t-testi, ikiden fazla bagımsız degiskenlerin karsılastırılmasında ise tek yönlü varyans analizinden yararlanılmıstır. Anlamlılık düzeyi 0,05 olarak alınmıstır. Verilerin analizi neticesinde özetle su sonuçlar elde edilmistir: 1. İlkögretim okullarında görevli ögretmenlerin egitim düzeyi, kıdem, kademe ve cinsiyet degiskenlerine göre, ilkögretimde yabancı dil ögretimine iliskin görüsleri arasında anlamlı fark saptanmamıstır. Egitim düzeyi, kıdem, kademe ve cinsiyet degiskenlerine göre ilkögretim okullarında görevli ögretmenlerin yabancı dil ögretimine iliskin görüsleri ?katılıyorum? derecesinde ortaya çıkmıstır. 2. İlkögretim okullarında görevli ögretmenler Avrupa Birligi vizyonu temelinde ilkögretimde İngilizce ögretimine ?katılıyorum? derecesinde görüs bildirmislerdir.
Özet (Çeviri)
With this investigation, it is aimed to bring out the ideas of teachers who are working in the center of Diyarbakır province, about teaching English in primary schools based on European Union vision. With this purpose, to mention about the key words of the investigation will be usefull. European union vision is defined in a banch of source as a guide to reach to the aims in the way of contemporary civilisation and to be a succesfull society. Whereas european union vision represents cosmic mirror by leaving with experience rather than quality source in Turkish society?s gowth leaning to the its roots. Again in this context; English or a foreign language is not an unrelinquishable object in the European Union vision, it is only a way of self expressing that people use. Primary school can be defined as the most important step where learning starts and the posing of student against education is determined. Also when evaluated the place in the education life can be defined as most important step with the reason of being the longest and the primary portion where bases are constructed. The universe of the investigation is constitued by 2520 teachers who perform in 94 primary schools located in the center of Diyarbakır province. Sample of the research is again formed by 529 teachers selected by random method out of universe. In the research, first of all, the data gathered from center of city have beeen registered, later on this data have been analysed by using SPSS pocket program. While making statictical analysis, when independent variables, which have two variables, have been compared (gender, rank in duty), t-test has been used. On the other hand, when independent variables which have more than two variables have been compared, single directional variance analysis has been used. Significance level used in the hypothesis tests is assumed to be 0.05. As a summary, at the end of the data analysis, following result have been obtained: 1. It has not been encountered any significant diffrence among the perception there has not been found any significant difference among the perception of teachers with regard to foreign language education in Primary School, according to their education level, seniority, grade being worked and gender variant. According to their education level, seniority, grade being worked and gender variant, the ideas of teacher working in the primary schools occured in ?participate? degree. 2. When the perception of teachers working in Primary School have been evaluated generally with regard to English teaching on the basis of European Union, teacher have reported ?participate? degree.