Dindarlık düzeyi ile dini pratiklerin ilişkisi (Ankara örneği)
Relation of religiosity level and religious practice (Ankara sample)
  1. Tez No: 250093
  2. Yazar: LEYLA DALMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Arastırmanın amacı bireylerin dindarlık düzeylerinin dini pratikleraçısından incelemektir. Bu amaçla ilk olarak ilgili literatür taranmıs ve bilgileramaca uygun olarak bir araya getirilmistir. Arastırmada veri toplama aracı olarakDindarlık Formu kullanılmıstır. Arastırmanın örneklemi 1-15 Mayıs 2008 tarihleriarasında Ankara'nın çesitli noktalarında geçen 15 yasın üzerinde 330 kisidir.Arastırmada bilgiler gelistirilen bilgi toplama formuyla elde edilmistir.Arastırmanın bulguları Kay-kare, Mann Withney U ve Bağımlı-Bağımsızdeğiskenli t testi analizi ile değerlendirilmistir. Elde edilen bulgulara göre erkeklerkadınlara göre dindarlık düzeyi bakımından daha uç noktalardadır. Arastırmasonucunda dindarlık düzeyi ile dini pratikler arasında pozitif yönde anlamlı biriliski bulunmustur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the religiosity level ofindividuals according to religous practise. For this purpose, we first reviewed therelevant literature and systematized the related knowledge in accordence with the aimof our study. We used Religiosity Forms. The sample of the study included 330individuals aged above 15 years and live in Ankara between the dates of lst and15th of May 2008. A questionaire developed was utilized in the study. The datawere analyzed by Chi Square, Mann Withney u, Paired- Independent sample t test.The findings have shown that men were more radical compared to women onreligiosity level. Result of our study showed that there was a significant positivecorrelation between religiosity level and religious practice.