Gördes ilçesinin coğrafyası
Geography of Gördes district
  1. Tez No: 577428
  2. Yazar: FERDİ AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA KODAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 497
Özet
Ege Bölgesi'nin İç Batı Anadolu Bölümü sınırları dahilinde yer alan Gördes ilçesi, idari bakımdan bağlı olduğu Manisa ilinin yüzölçüm açısından en büyük beşinci ilçesi olup, ilin doğu tarafında bulunmaktadır. İlçe kuzeyde Sındırgı, güneyde Salihli ve Gölmarmara ilçeleri, batıda Akhisar, doğuda ise Demirci ilçesi ile komşudur. Araştırma sahası tektonik birlikler bakımından Anatolid Kuşağı içerisinde bulunmaktadır. Eski Anatolid-Trolid platformunun Üst Kretase-Üst Eosen yaşlı ve güneye dilimlenmiş metamorfik-kristalin temeli üzerinde gelişme göstermiştir. Ege Bölgesi dahilinde ve İç Anadolu Bölgesi sınırında yer alan Gördes, her iki bölgenin klimatolojik özelliklerini taşımaktadır. Yıllık ortalama sıcaklıklar 13 0C ve yıllık yağış miktarı 497 mm'dir. Gediz Nehri Havzası'nda yer alan araştırma sahasının en önemli akarsuları Gördes Çayı ve Akhisar Deresidir. Doğal bitki örtüsünün önemli bir kısmını teşkil eden ormanlar çoğunlukla yükselti ve eğim değerlerinin yüksek olduğu mevkilerde görülmektedir. Orman örtüsü içerisinde ve yer yer düşük yükselti ve eğim değerlerine sahip alanlarda maki topluluklarına da rastlanmaktadır. İlçenin büyük bir bölümünde kireçsiz kahverengi orman toprakları, regosoller ile kahverengi orman toprakları yayılış göstermektedir. 2016 yılı adrese dayalı nüfus kayıt sistemi verilerine göre, Gördes ilçesinin nüfusu 28.833 kişidir. Bu nüfusun yaklaşık % 62'si (17.854 kişi) köylerde (kırsal mahallelerde) 38'i (10.979 kişi) ise ilçe merkezinde yaşamaktadır. İlçenin nüfus yoğunluğu (km2'ye 32 kişi) bağlı olduğu Manisa ilinden (km2'ye 105 kişi) düşüktür. Araştırma sahasındaki temel ekonomik faaliyetler tarım ve hayvancılık olsa da ilçe merkezi ve kırsal kesim arasında birtakım farklılıklar bulunmaktadır. İlçe merkezi idari fonksiyonunun yanında ticaret ve hizmetler sektörlerinde faal olan nüfusun yoğunluk kazandığı kesimin ikamet alanını oluşturmaktadır. Araştırmanın amacını Gördes İlçesi'ndeki insan ve mekan etkileşimini ortaya çıkarabilmek oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda araştırma konusu belirlenmiştir, araştırma probleminin tanımı yapılmıştır, araştırma konusuyla ilgili kaynaklar taranarak ön veri toplama süreci tamamlanmıştır, elde edilen verilerin analizi yapılarak tez tamamlanmaya çalışılmıştır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları ise anket, gözlem, görüşme, tarama, bilgi arama yöntemleridir. Sonuç olarak tarımda sulama ile göçler ilçenin temel sorunlarını teşkil etmektedir. Bunlara ek olarak ticaret ve sanayinin gelişmekten uzak olduğu, mevcut turizm kaynaklarının değerlendirilemediği belirlenen diğer problemlerdir.
Özet (Çeviri)
The Gördes district, which is located within the boundaries of the Inner Western Anatolia part of the Aegean Region, is the fifth biggest district in terms of surface area in the Manisa province, to which it is tied administratively, and it is located on the eastern side of the province. The district neighbors Sındırgı district in the north, Salihli and Gölmarmara districts in the south, Akhisar in the west and Demirci district in the east. The research area is located in the Anatolid Zone in terms of tectonic assemblies. It developed on the old and south sliced Upper Cretaceous-Upper Eocene metamorphic-crystalline foundation of the Old Anatolid-Trolid platform. Gördes, which is located within the Aegean Region and at the border of the Central Anatolia Region, carries the climatological features of both regions. Average annual temperatures are 13 0C and the yearly precipitation is 497 mm. The most important streams of the research area in the Gediz River Basin are the Gördes streamlet and the Akhisar Creek. Forests, which constitute an important part of the natural vegetation, are mostly seen in locations with high levels of elevation and slope. Maquis communities are also observed in the forest cover and partly in areas with low levels of elevation and slope. Non-calcareous brown earth, regosols and brown earth spread in a large part of the district. According to the data from the 2016 address based population registration system, the population of the Gördes district is 28.833. Approximately 62% of this population (17.854 people) live in villages (in rural neighborhoods) and 38% (10.979 people) live in the district center. The population density of the district (32 people per km2) is lower than that of the Manisa province (105 people per km2), to which it is tied. Although the main economic activities in the research area are agriculture and stockbreeding, there are some differences between the district center and rural areas. Along with its administrative function, the district center constitutes the residence area of the social segment in which the population that is active in the trade and service sectors are concentrated. The aim of the research is to reveal the human-space interaction in the Gördes district. In accordance with this aim, the research object was determined, the research problem was defined, the process of obtaining preliminary data was completed by reviewing the sources related to the research topic, and the thesis was tried to be completed by analyzing the data obtained. The data collection tools used in the research are survey, observation, interview, scanning and information inquiry methods. In conclusion, the main problems of the district consist of irrigation and migration. In addition to these, the fact that trade and industry are far from being developed and that current tourism resources cannot be used well.