KKTC'de imar ve planlama (Yerel, ulusal ve uluslararası etmenler bağlamında)
Urban development and planning in TRNC (In the context of local, national and international factors)
  1. Tez No: 250122
  2. Yazar: DENİZ İŞÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEGUL MENGİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, International Relations, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
Bu tez çalışmasında, KKTC'de imar ve planlama yerel, ulusal ve uluslararsı etmenler bağlamında incelenmiştir. ?Kentsel planlama?nın bütün özellikleri ayrıntılarıyla ele alınmıştır. Planlama eyleminin en ilkel toplumlardan, küreselleşme çağına kadar çok farklı evrelerden geçmiş olduğu, her dönemde farklı özellikler sergilediği görülmüştür. Kent planları, her topluma ve her çağa göre değişiklik gösterdiğinden, ideal kent planları yapmak olanaksız bulunmuş; kent planlamasının her yerde siyasal bir temel üzerine oturtulmuş olduğu saptanmıştır.Küreselleşme ile birlikte, ulus devletin egemenliğinin azalmış olduğu, uluslarüstü örgütlenmelerin güçlenmesine koşut olarak yerelleşmenin desteklendiği sonucu ortaya çıkmıştır. Bunun yanında, kent planlamasının, küreselleşme ile birlikte gittikçe esnek bir yapıya kavuşturulmak istenmekte olduğu görülmüştür. Bunun sonucu olarak da, kentsel planlama yerel, ulusal ve uluslararası etmenlerden giderek daha çok etkilenir duruma gelmiştir.Bu tezde KKTC imar ve planlama sistemi ayrıntılı olarak incelenmiş, değişik planlama modellerinin ışığı altında değerlendirilmiştir. Meslek odaları, sivil toplum örgütleri, siyasetçiler, bürokratlar ve halk gibi beş ayrı kümenin, KKTC planlama sistemi konusundaki tutumlarının ve bugünkü planlama sistemine bakış açılarının ortaya çıkması amacıyla bir ?tutum ölçeği? hazırlanmıştır. KKTC planlama sistemi, sistem ile ilgili bu ?tutum ölçeği? sonuçlarından ve yüzyüze görüşmelerden elde edilen verilerle birlikte değerlendirilmiştir. Buna göre, KKTC verimli olarak çalışan bir planlama sistemine sahip değildir. Kısa bir anlatımla, KKTC planlama siseminin, yerel, ulusal ve uluslararası etmenlerden olumsuz olarak etkilendiğini söyleyebiliriz. Bu durumun bir sonucu olarak, yerel, ulusal ve uluslararası etmenlerin yaratmış olduğu sorunlar belli bir çözüme ulaştırılıncaya kadar, KKTC planlama sisteminin bu etmenlerden, olumsuz olarak etkilenmeye devam edeceği beklenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, urban development and planning in TRNC is studied in connection with local, national and international factors. All features of the ?urban planning? process are extensively considered. It is seen that planned approach to urban development had experienced various stages from the most primitive societies till to the globalization era, and present different features over each era. As city plans vary according to each society and each era, ideal city planning is found impossible; and it is also observed that urban planning is placed on a political basis everywhere.Together with globalization, it is revealed that sovereignty of national state is weakened, and localization is supported as a prerequisite for strengthening supra-national organizations. Consequently, urban planning become more and more susceptible against local, national and international factors within the course of time.In this thesis, urban development and planning in TRNC is extensively examined, and assessed in the light of various planning models. An ?attitude scale? is prepared in order to reveal points of view of five different sets, such as chambers of professional organizations, civil society organizations, politicians, bureaucrats and public regarding today?s planning system and attitudes of the same towards TRNC planning system. Accordingly, TRNC does not have an efficiently operating planning system. In brief, we can say that planning system in TRNC is being affected negatively from local, national and international factors. Consequently, it can be expected that TRNC planning system might continue to be affected negatively from these factors, until the problems due to local, national and international factors will be settled.