Doğu Karadeniz bölümü'nde meydana gelen taşkınlar
Floods occurring in the East Black Sea region
  1. Tez No: 250156
  2. Yazar: MİNE ÇINAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YİĞİTBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ülkemizin kuzeyinde bir şerit halinde uzanan Karadeniz Bölgesi dağlık ve engebeli bir yapıya sahiptir. Her mevsim yağış alan bölgede başlıca bitki örtüsü gür ormanlardır. Bölgenin doğusu taşkın ve heyelan olaylarının sıkça rastlandığı bir alandır. Taşkın, sağanak yağışlara bağlı olarak akarsu seviyesinin yükselmesi ve yatağından taşarak çevreye zarar vermesi olayıdır. Doğu Karadeniz Bölümü'nde eğimin artmasının etkisiyle de doğal afetler ciddi zararlar vermektedir.Geçmiş yıllardaki olaylara bakıldığında bölgenin yapısına bağlı olarak alınan önlemlerin günümüzde çok etkili olmadığı görülmektedir. Ekonomik faaliyetlerin artış göstermesinin ve nüfusa bağlı konut artışının bu duruma etkisi fazladır. İnsanlar yerleşmeler ve tesisler için dere yataklarını kullanmakta, ormanları tahrip etmektedir. Böylece önünde her hangi bir engel bulunmayan su kütleleri çevreye onarılamaz hasarlar vermektedir.Ülkemizde su ve toprak kontrolü çalışmaları yapan DSİ, taşkından korunmak için çeşitli projeler geliştirmekte ve tesisler yapmaktadır. Son yıllarda sel olaylarında zarar verici faktör su kütlesi değil içerdiği malzemedir. Bu sebeple artık sadece sorunlu alanlarda değil akarsuların yukarı havzalarında da çalışmalar başlatılmıştır. Fakat alınan önlemlerin, yapılan faaliyetlerin bir birlik ve beraberlik içerisinde olunmadığında etkisiz olduğu görülmektedir. Yetkili tüm kurumların birlikte çalışması sonucu, halkın da katkısıyla taşkından korunma mümkündür.
Özet (Çeviri)
The Black Sea Region that lies on the North of our country like a strip has a mountainous and rough structure. The vegetation cover of the region which receives rain every season is lush forests. The eastern part is the region where floods and landslides often happen. Flood is the rising of the river level due to heavy rain, the river overflowing from its bed and harming the environment. The natural disasters do serious harms with the effects of the increased slopes in the East Black Sea Region.It is realised when looking at the occurrences of the previous years, that the defences taken according to the structure of the region are not efficient. The effects of the increases in the economic activities and in the housings related to population are strong. People use the beds of streams for habitation and housings, and they ruin the forests. Thereby the water bodies without any barriers in front of them bring irreparable harms to the environment.In our country, the DSI which controls the water and land is developing various projects and plants to protect us from the floods. In the last years, the damaging element in the floods is not the water itself, but its contents. For this reason now actions have started not only in the problem areas but also in the upper basinsof the rivers. However it is seen that if the defence activities are not done in union and cooperation then the defences are not efficient.It is possible to be protected from the flood with the help of the people and with the work of all the authorized institutions.