Gürcistan ve Kırgızistan'da yönetim değişikliğinin nedenleri ve yeni yönetimlerin dış politikaları
The reasons of changes in the administration of Georgia and Kyrgyzstan and foreign politics of the new administrations
- Tez No: 250168
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN ONULDURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 412
Özet
Soğuk Savaş döneminin sona ermesi ile başlayan yeni süreçteAvrasya'nın merkezinde yer alan Orta Asya ve Kafkasya bölgeleri doğalkaynakları, jeopolitik konumu ve iç çatışmalar sebebiyle dünyanın gündemineoturmuştur. 1991-2001 yıllarını kapsayan on yıllık periyotta bölgeye ilgigösteren dış aktörler (Rusya Federasyonu dışında), daha çok doğalkaynaklar ve ekonomik beklentiler doğrultusunda hareket etmişler. 2001yılından sonra ise bölgeye olan ilgi ekonomik beklentilerin ötesine geçmiş vegüvenlik başta olmak üzere farklı bileşenleri olan, küresel ve bölgeselgüçlerin katıldığı bir güç mücadelesine dönüşmüştür.ABD'nin Afganistan operasyonları kapsamında Kafkasya ve OrtaAsya'da askeri kazanımlar elde etme doğrultusunda girişimlere başlamasınıtakiben, 2003 yılında Gürcistan'da ve 2005 yılında Kırgızistan'da yönetimdeğişiklikleri yaşanmıştır. Bu yönetim değişikliklerinin Avrasya coğrafyasındagiderek hızlanan hegemonya mücadelesine etkisi, Orta Asya ve Kafkasyabölgelerinin siyasi, ekonomik ve askeri yapısına yansımaları araştırılmasıgereken önemli konular kapsamında değerlendirilebilir.Bu tez çalışmasında Gürcistan ve Kırgızistan'da 1991 sonrasıiktidarda olan rejimlerin yönetimden uzaklaştırılması ile sonuçlanan dışdestekli ?sivil devrim? süreçleri, iç ve dış nedenleri ile birlikte incelenecektir.Ayrıca, yeni iktidarların dış politika sürecinde yeni yönelimleri, bu yönelimlerinbölgesel ve küresel yansımaları araştırılmıştır.Üç bölümden oluşan tezin; birinci bölümünde kavramsal çerçeveoluşturulmaya çalışılmış, bu doğrultuda Kafkasya-Orta Asya bölgeleri ve ?sivildevrim?lerle bağlantılı kavramlar incelenmiştir.İkinci bölümde Gürcistan'da 2003 yılında yaşanan yönetimdeğişikliğinin iç ve dış nedenleri ile, işbaşına gelen yeni yönetimlerin dışpolitika tercihleri incelenmiştir.Üçüncü bölümde ise 2005 tarihinde Kırgızistan'da Askar Akayeviktidarının devrilmesi ile sonuçlanan süreç nedenleri ile birlikte incelenmiştir.Bu bölümde ayrıca, neden yeni Kırgız yönetiminin beklentilerin aksine dışpolitikada Rusya-Çin eksenine yöneldiği tetkik edilmiştir.Bu çalışma, daha çok 2001 yılından sonraki dönemi kapsamaklaberaber, konuların daha iyi anlaşılması açısından 20. yüzyıldaki gelişmelerede başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the new process that started with the end of Cold War period,Middle East and Caucasian regions located in the centre of Eurasia is in theagenda of the world due to their natural sources, geopolitical location andcivil conflicts. During the period of 10 years covering the years from 1991 to2001, the external actors (except for Russian Federation) who have beeninterested in the region have tended to act in the line of economical aspectsand expectations of natural sources.Following that the USA started efforts for military acquisition inCaucasia and Middle Asia in the scope of operations in Afghanistan, changesin administration occurred in Georgia in 2003 and in Kyrgyzstan in 2005. Theaffect of these changes on rapidly increasing hegemonic struggle in thegeography of Eurasia and the reflections of them on political, economical andmilitary structure of Middle East and Caucasia may be evaluated in the scopeof important topics needed to be searched.In the study of this dissertation, externally supported `civil revolution?processes that resulted from the removal of the existing regimes from therule after 1991 in Georgia and Kyrgyzstan ill be examined with internal andexternal reasons. Furthermore, new trends of new rules in the process offoreign politics and regional and global reflection of these trends aresearched.In the first chapter of this dissertation consisting of three chapters,conceptual framework is tried to be formed and in this line the conceptslinked to Caucasia ? Middle East regions are examined.In the second chapter, external and internal reasons of the changes inadministration of Georgia and political preferences of the new administrationthat come to the power are examined.In the third chapter, the process that resulted from the dissolution ofthe rule of Askar Akayev in Kyrgyzstan in 2005 is examined with its reasons.In this chapter, it is also found out why new Kirghiz administration tendedtowards the Russia-China axial in the opposite way of expectations.This study mostly covers the period after 2001; yet, it still refers to thedevelopments in 20th century to make the topics more clear.