Küresel güçlerin ve çok uluslu şirketlerin Avrasya politikası ve Avrasya enerjilerine yatırım stratejileri ile Türkiye'nin Avrasya politikası ve Avrasya enerjilerine yatırım stratejileri
Global power and multinational companies to Eurasia energy policy and Eurasia and Turkey investment strategies of Eurasia energy policy and Eurasia investment strategies to
- Tez No: 358269
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL MÜTERCİMLER, PROF. DR. ALİ SAİT SEVGENER, PROF. DR. YAŞAR ONAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
1991 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin dağılması ile Doğu Avrupa (Rusya, Belarus, Ukrayna, Moldova), Baltık (Estonya, Latviya, Litvanya), Kafkasya (Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan) ve Orta Asya (Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, Tacikistan) bölgelerinde yönetim boşlukları oluşmuş ve bu boşluklar neticesinde 15 ayrı bağımsız ülke ortaya çıkmıştır. Gerçekte sınırları tam olarak belirlenememiş ancak genel olarak Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT)'nun olduğu bölge olarak nitelendirilen Avrasya bölgesi hem bulunduğu coğrafya olarak hem de yer sahip olduğu yeraltı kaynakları olarak çok önemli jeo-stratejik ve jeo-ekonomik konuma sahiptir. Avrasya bölgesi bu özelliklerinden dolayı küresel güç olan ABD – Rusya - Çin - AB gibi devletlerin ve gelir kaynaklarıyla bir çok devletleri geride bırakarak küresel güç konumuna sahip olan aynı zamanda küresel güçlerin taşeronluğunu yapan çok uluslu şirketlerin dikkatini çekmiştir. Bu çalışmam da küresel güç konumunda olan ABD – Rusya - Çin ve AB ile bölgesel güç konumunda olan Türkiye'nin, önemi tam olarak kavranamamış ve jeo-stratejik ve jeo-ekonomik öneme sahip olan, gelecek yüzyılda bu önemini misliyle katlayacak Avrasya bölgesi ile ilgili izlemiş oldukları politikalar, enerji kaynakları ve bu kaynaklara yatırım stratejileri ele alınmıştır. Ayrıca Türkiye'nin Avrasya bölgesinde bulunan devletlerin petrol ve doğalgaz gibi yeraltı kaynaklarının boru hatlarıyla, başta AB ve diğer ülkelere aktarılması ile nasıl enerji koridoru haline geleceğine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In 1991, with the disintegration of the Union of Soviet Socialist Republics, Eastern European (Russia, Belarus, Ukraine, Moldova), Baltic (Estonia, Latvia, Lithuania), Caucasus (Georgia, Armenia, Azerbaijan) and Central Asia (Turkmenistan, Uzbekistan, Kyrgyzstan, Kazakhstan Tajikistan) region have occurred in the management space, and this space has emerged as a result of 15 separate independent countries. In fact, not entirely clear boundaries but in general the collection of independent states of Independent States (CIS) region is described as the Eurasian region as well as its geographical location as well as a very important mineral resources in place to have geo-strategic and geo-economic position has. Eurasian region because of these characteristics global power, the U.S. - Russia - China - such as the EU states and income sources and many states, leaving behind a global power with the location at the same time global powers subcontractors engaged in multinational companies has attracted the attention. This is my work, the global power, which is the U.S. - Russia - China and the EU and a regional power, which is the importance of Turkey failed to fully understand and geo-strategic and geo-economic importance of having the next century, the importance of this fold and will multiply the Eurasian region related watched their policies, energy resources and these resources are discussed investment strategies. Also located in the state of Turkey's Eurasian underground resources such as oil and natural gas through pipelines to be transferred to other countries, especially the EU and how to become an energy corridor has been given.