Kompozit dolgularda değişik faktörlerin artık monomer miktarı üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 22348
  2. Yazar: OYA BALA(SİYAHHAN)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN GÜLTEKİN TÜRKÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
60 ÖZET Çalışmada, polimerizasyon şekli farklı oları kompozit reçinelerde; kullanılan materyalin kalınlığı, ışınlama süresi ve polimerizasyon sonrası geçen süre gibi faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan artık monomer miktarım infrared spektroskopi aracılığıyla ölçerek, bu faktörlerin artık monomer miktarı üzerindeki etkileri araştırıldı. Bu amaçla, 5 mm çapında ve 1,2, 3, 4 mm kalınlığında örnekler hazırlandı. Görünür ışınla polimerize olan kompozit dolgu maddelerinden hazırlanan numuneler 20-40-60-120 sn sürelerle ışın uygulanarak polimerize edildi. Kimyasal olarak polimerize olan kompozit dolgu maddesi ise üreticinin tavsiye ettiği şekilde eşit oranlarda karıştırılarak hazırlandı. Sonra hem kimyasal olarak polimerize olan hem de ışınla polimerize olan kompozit reçinelerde hemen sonra, 24 saat sonra ve 7 gün sonra kalan artık monomer miktarı infrared spektroskopi ile ölçüldü. Elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgulara göre, araştırmada incelenen kompozit reçinelerde polimerizasyon sonrası kalan artık monomer miktarının % 39.5, % 60.6 arasında değiştiği bulunmuştur. Aynı zamanda, ışınla polimerize olan dolgu maddelerinde ışınlama süresi ve polimerizasyon sonrası geçen süre arttıkça, kalınlık ise azaldıkça dolgu maddesi içinde kalan artık monomer miktarının azaldığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
61 - SUMMARY In this study, in the composite resins having different polymerization type have been analyzed factors such as material thickness, duration of light curing and the time elapsed after polymerization have been considered in the determination of residual monomer. The measurements have been made by using infrared spectroscopy and the effects of aforementioned factors on the amount of residual monomer have been investigated. For this purpose, various samples have been prepared. They were 5 mm in diameter and had thickness of 1, 2, 3 and 4 mm. First group of samples have been prepared from composite fillings. These samples which can be polymerized by visible light have been exposed with "jvefîodsl'jf -20-40-60-1 2t) seconds. The second group of composite filings which can be polymerized chemically have been prepared according to the manufacturer's recommendations. The amount of monomer has been measured in both types of composite resins. The measurement process has been conducted through infrared spectroscopy and the measurements were taken immediately after polymerization, 24 hours after polymerization and 7 days after polymerization. The results have been statistically evaluated. According to the findings, amount of residual monomer has varied between 39.5 'A and 60.6 'A. Il has also been determined that the increase in exposition time and the elapsed time after polymerization and the reduction in thickness leads to less amount of residual monomer.