Yeni görüntüleme teknolojilerinin bunlarla çalışanlar üzerindeki etkileri: Ankara ili örneği
The effects of the new imagine technologies on its users: Example Ankara city
- Tez No: 250174
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY SAVCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu çalışma; yeni görüntüleme teknolojilerinin, sağlık çalışanlarının çalışma yaşamında yarattığı değişikliklerin etkisini incelemek ve onların teknolojiye bakış açılarını ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma Ankara genelinde, devlet, üniversite ve özel hastanelerle, görüntüleme merkezlerinde, görüntüleme teknolojileri ile çalışan 268 kişi ile yapılmıştır. Yapılan çalışmada elde edilen bulgular şunlardır: Sağlık çalışanlarının teknolojiye karşı tutumları olumludur. Bu tutumları herhangi bir sosyo-demografik özelliğe göre farklılaşmamaktadır. Kullanılan teknoloji çalışanların meslek/bölüm seçiminde etkili olmaktadır. Bunda en önemli neden; kullanılan teknolojiye bağlı olarak çalışma sürelerinin daha kısa tutulmasıdır. Çalışma süresinin kısalması çalışanların ek iş yapma olasılığını arttırmaktadır. Erkekler kadınlara göre daha fazla ek işte çalışmaktadırlar. İleri teknoloji kullanımı çalışanların iş bulabilme ve istihdamda kalabilme açısından kendilerine özgüvenini arttırmaktadır. Bu nedenle kişiler sınıfsal örgütlenme anlayışından uzaklaşmaktadır. Görüntüleme alanında kullanılan teknolojiler, çalışanların sağlığını olumsuz etkilemektedirler. Düzenli sağlık kontrolleri, yeterince yapılmamaktadır. Çalışanlar dozimetrelerini düzenli olarak kullanmamakta ve bu cihazların kontrolleri de düzenli olarak yapılmamaktadır.Yatırım kararlarında üst düzey uzmanların deneyimleri önemli rol oynamaktadır. Çalışanlar iş risklerinin azalması için eski teknolojilerin değiştirilmesini, istemektedirler. Sağlık çalışanlarına göre teknoloji; hayatı kolaylaştıran, dikkatlice kullanıldığında riskleri azaltan vazgeçilmez bir zorunluluk olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study has been made to investigate the effects of the new imagine technologies on the health personnel and to reveal their point of wiew towards the technology.The study has been made with 268 personnel who work with imagine technologies in offical, private and university hospitals? imagine units. The findings of the study are mentioned as below: Health personnel?s attitudes towards technology are positive, which doesn?t differentiate according to their any socio-demographic characteristics. The technology that is used has effects on the coice of branch/ profession of the personnel. The most important reason of that is to curtail working hours thanks to the technology which is used. The shortening of the working period, increase the possibility of working in the additional jobs for the personnel. Men work in extra jobs than women. The use of advenced technologies increases self confidence and the remain of employing the personnel. So people estrange from classificational organizational basics. Imagine technologies affect health of its workers in a bad way. Regular health controls of the perssonnel are not done. Personnel do not regularly use dosimeter. And the control of this devices isn?t done regularly. In investment decisions, the experiences of the high level experts play an important role. Personnel want to be change old technologies to reduce risk of business. According to health workers, technology is a must life easier and reduces the risks.