Kamusallık mahremiyet medya: 'Kadın tartışma programları' üzerine etnografik bir inceleme
Public sphere, privacy and media: An ethnographic study on women's discussion programmes
- Tez No: 250173
- Danışmanlar: PROF. DR. ASKER KARTARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Radio and Television, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 392
Özet
Mahremiyet üzerine yapılan çalışmalar ağırlıklı olarak mahremiyeti uygarlaşma çizgisinde değerlendirmekte, özellikle hukuksal perspektifte mahremiyet ihlalleri üzerinde durulmaktadır. Gelişen iletişim teknolojileri ile birlikte internette kişisel bilgilerin korunması çerçevesinde mahremiyet önlemleri, hasta bilgilerinin saklanması ya da insan sağlığı için kimi durumlarda deşifre edilmesi değinisiyle mahremiyetin etik bir mesele olarak tartışılması gibi örnekler mahremiyetin çok kapsamlı bir konu olduğunu göstermektedir.Türkiye'de yapılan çalışmalar daha çok örtünme, kamusal alan tartışmaları çerçevesinde kurulmakta, bunun yanı sıra kent tasarımları ve mekan kullanımları bağlamında yapılan çalışmalar literatüre katkıda bulunmaktadır. 80'li yıllardan itibaren ?birey?, ?özel hayat?, ?cinsellik? gibi daha önce kitlesel araçlara konu olmamış alanların söze dökülmeye başladığı bir medya hakim olmaya başlamıştır. Daha önce mahrem sayılan, bu yüzden kamuoyunda açığa çıkartıldığında sansasyon yaratan ya da skandal konusu olmaktan kurtulamayan özel hayat, Türkiye'de kamuoyunda açıkça konuşulabilir bir alana, bir itiraf, iç dökme nesnesine dönüşmüştür.Son yıllarda mahrem dünyalarını kamusal mecrada tartışan, aile sorunlarına, eşleriyle ya da gündelik yaşamın akışı içerisinde yaşadıkları problemlere televizyonlardaki tartışma programlarına katılarak kamusal bir boyut kazandıranların yer aldığı ?kadın programları? gerek sosyolojik gerekse psikolojik etkileri ve doğurdukları sonuçlar açısından olumlu ve de olumsuz eleştirilerin odak noktası olmuştur.Medyada kadın söyleminin üretimi, kadının gündelik yaşamda karşılaştığı sorunları içerir gibi görünse de aslında birçok metin kadının konumunu sabitleyen ve çıkışsızlığı kabullenmenin ve kayıtsızlaşmanın çıkış olarak öne sürüldüğü bir tür hegemonya üretimini süreklileştirmektedir. ?Kadın tartışma programları? hem medyanın sansasyon yaratma ve izlenebilir programlar üzerinden karlılığını artıma kaygısının önemli bir aracıdır hem de kadınların gündelik hayat içinde yaşadıkları toplumsal cinsiyet temelli sorunlarını müzakere edebilme ve kadın sorunlarının söylemsel fenomen olarak yaygınlık kazanmasını sağlama gibi sosyo-politik rolleri de üstlenme iddiasındadır.
Özet (Çeviri)
Most of the studies on privacy focus on civilization in specific and they point to the juridical violation of privacy. Privacy is a huge subject matter for different perspectives; privacy on the internet, the protection of personal information, patient privacy, publicity of privacy etc. All these variety of topics mean that privacy is also an ethical matter.In Turkey the studies on this subject are specificly deals with the veiling of women, the discussions on public sphere, modernity and urban architecture. The relation between law and privacy has also been taken up by the academicians.Since 80?s the private life and sexuality have been visible in media discourse. Private life which was really private before, has became a common subject of public opinion and open affair in Turkey. It has been an object of confession.Recently the ?Women?s Programs? on TV is one of the most frequent example of the publicization of the privacy. On these programs the family problems, marital matters and other subjects about the private life of the people who join the program in the studio are discussed in details. And these programs have been criticized because of their psychological and sociological effects.The ?Women?s Programs? are an instrument of sensation and rating but they also allege to be a suitable medium for negotiating the gender issues.