Internet'in Türk toplumunun iletişimindeki rolü: Facebook'taki Türkiye
The role of internet in the communication of turkish society: The Turkey in facebook
  1. Tez No: 250175
  2. Yazar: ERDEM ACIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAZANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tezin amacı, 2006 yılından sonra dünyada ve ülkemizde hızla popülerleşmeye başlayan Facebook isimli Internet sitesi üzerinden, Türk toplumunun Internet'le olan ilişkisini ve Internet'in iletişim ve toplum üzerindeki etkilerini incelemektir. Facebook 2008 yılı itibariyle, 120 milyonun üstünde kullanıcısı olan ve dünyanın en çok trafiğe sahip 4. web sitesidir. Büyük bir tanıtım kampanyası olmadan ve görünürde büyük bir hizmet sunmadan, sitenin 1 yıl gibi bir sürede Türkiye'den 2,1 milyon kullanıcı çekmesinin ve Türkiye'den en çok ziyaret edilen 2. site olmasının ardındaki sebepler ile ağ toplumu ve küresel köy kavramları arasındaki bir ilişki olduğu düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate the relations of the Turkish society with the Internet and the effects of this new medium on communication and the society, over the web site Facebook which grew popular rapidly after 2006. As of 2008, Facebook is the 4th most trafficked web site in the world with over 120 million active users. It can be thought that there is a relation between the global village and network society concepts, and the reasons behind the drawing of 2,1 million users from Turkey to the site and the ranking of the web site as the 2nd most trafficked site from Turkey within a year of time without any major promotion campaign and no major visible service.