İşitme engelli çocuklarda çift görev odaklı stroboskopik görsel eğitimin denge ve yürüme üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of dual task focused stroboscopic visual education on balance and gait in hearing-improved children
- Tez No: 820354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN USGU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmanın amacı işitme engelli çocuklarda konvansiyonel denge egzersizlerine ek olarak çift görev odaklı stroboskobik görsel eğitimin denge ve yürüme üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya 7-12 yaş aralığında olan, konjenital, bilateral, sensorinöral işitme engeli tanısı alan çocuklar (n=31) ile işitme dahil herhangi bir engeli olmayan, tipik gelişim gösteren, aynı yaş aralığındaki çocuklar (n=14) dahil edildi. İşitme engelli çocuklar kontrol, konvansiyonel denge egzersiz grubu, inovatif denge egzersiz grubu olmak üzere üç gruba ayrıldı ve tipik gelişim gösteren çocuklar dördüncü grubu oluşturdu. Konvansiyonel denge egzersiz grubu ve inovatif denge egzersiz grubu 16 hafta (hafta 2 / 40 dk) toplam 24 seans egzersiz programına dahil edildi. Denge iki şekilde değerlendirilmiş olup, statik denge Tandem Romberg, tek ayakta denge ve Flamingo Denge Testi ile; dinamik denge Fonksiyonel Uzanma Testi, denge diskinde durma testi ve Dört Adım Kare Testi ile değerlendirildi. Ayrıca Pediatrik Berg Denge Ölçeği maddeler halinde puanlandı. Fonksiyonel mobilite Zamanlı Kalk Yürü Testi ve basamak testi ile; yürüme becerilerinin değerlendirilmesi 10 m Yürüme Testi ve Fonksiyonel Yürüyüş Değerlendirmesi ile; düşme geçmişi Düşme Geçmişi Anketi ile; düşme korkusu değerlendirmesi Tinetti'nin Düşmenin Etkisi Ölçeği ile; yaşam kalitesi Kid-KINDL Yaşam Kalitesi Anketi ile; üst ekstremite fonksiyonları 9 delikli PEG testi ile değerlendirildi. Denge, yürüme ve fonksiyonel mobilite testleri GyKo cihazıyla birlikte uygulandı. Postüral salınım parametreleri olarak toplam uzunluk (DL), salınım yüzey alanı (EA), medial-lateral ortalama uzaklık (MLMD), anterior-posterior ortalama uzaklık (APMD) değerleri karşılaştırıldı. Ayrıca testler işitme cihazı takılıyken ve işitme cihazı olmadan uygulandı. Tedavi sonrası tipik gelişim gösteren çocukların oluşturduğu grup işitme engelli gruplarla karşılaştırıldığında çoğu testte tipik gelişim gösteren çocuklara en yakın değerler inovatif denge egzersiz grubunda elde edildi. İşitme engelli çocuklardan oluşan üç grup karşılaştırıldığında; tedavi öncesi sadece gözler kapalı, tandem romberg testinin DL, EA, APMD değerlerinde; tedavi sonrası ise pediatrik berg ölçeğinin toplam puanı; gözler açık, tek ayakta durma testinin DL değeri ve zamanlı kalk yürü testinin tamamlama süresi gruplar arasında farklıydı (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of dual-task focused stroboscopic visual training on balance and walking in addition to conventional balance exercises in hearing impaired children. Children between the ages of 7 and 12 who were diagnosed with congenital, bilateral, sensorineural hearing impairment (n=31) and children with typical development who do not have any impairment including hearing and in the same age range (n=14) were included in the study. Hearing impaired children were divided into three groups as control, conventional balance exercise group, and innovative balance exercise group and children with typical development formed the fourth group. Conventional balance exercise group and innovative balance exercise group were included in a total of 24 sessions of exercise program for 16 weeks (week 2 / 40 min). Balance was evaluated in two ways. Static balance was determined by Tandem Romberg, single-foot balance and Flamingo Balance Test; dynamic balance was evaluated with the Functional Reach Test, the balance disk standing test, and the Four Step Square Test. In addition, Pediatric Berg Balance Scale was scored as items. Functional mobility with Timed Up and Go Test and step test; evaluation of walking skills with 10 m Walk Test and Functional Gait Evaluation; fall history with the Fall History Questionnaire; assessment of fear of falling with Tinetti's Impact of Falling Scale; quality of life with the Kid-KINDL Quality of Life Questionnaire; upper extremity functions were evaluated with the 9-hole PEG test. Balance, gait and functional mobility tests were performed with the GyKo device. Total length (DL), sway surface area (EA), medial-lateral mean distance (MLMD), anterior-posterior mean distance (APMD) values were compared as postural sway parameters. In addition, the tests were performed with and without hearing aids. After treatment when the group consisting of children with typical development was compared with the hearing impaired groups, the values closest to the children with typical development in most tests were obtained in the innovative balance exercise group. When the three groups of hearing-impaired children were compared; before the treatment, only the DL, EA, APMD values of the tandem romberg test with the eyes closed; after treatment the total score of the pediatric berg scale, The DL value of the single standing test with eyes open and the completion time of the timed up-go test were different between the groups (p0.05).