1982 Anayasasında seçme ve seçilme hakları
Rights to vote and be selected in Constitution 1982
- Tez No: 250202
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH ÖDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Günümüzde, bir ilköğretim okulu sınıfında, sınıf başkanlığı seçiminden, üniversitelerin rektörlerinin seçimine, sivil toplum kuruluşlarının yönetici seçimlerinden, Yüksek Yargı Organlarının Başkanlarının seçimine, mahalli idarelerin yönetimlerinin seçimlerinden, parlamento üyelerinin seçimlerine kadar bir çok alanda seçme ve seçilme hakları yer almaktadır. Ancak, çalışmamızda, böylesi geniş bir alanda var olan seçme ve seçilme hakları, milletvekili seçimlerine yansıyan boyutu ile ele alınmıştır.Çalışmamızda, seçme ve seçilme hakları 1982 Anayasasında düzenlendiği şekliyle ele alınarak, demokrasilerin olmazsa olmaz koşulu seçme ve seçilme kavramlarının bir hak olarak doğuşu ve tarihsel gelişiminin yanı sıra, bu hakların temel hak ve özgürlük olarak sınıflandırılmasının sebepleri ve gerekliliği açıklanmış, seçme ve seçilme haklarını etkileyen anayasal ilkeler ve sınırları üzerinde durulmuştur. Bu anlamda, günümüzdeki hukuki rejim içerisindeki mevzuat hükümleri, Türk Yargısının konu ile ilgili verdiği birçok karar ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin emsal kararları, sözü edilen ilkelerle ilintili olarak teze eklenmekle, konunun fiilen nasıl anlaşıldığı ve uygulandığı somutlaştırılmaya çalışılmış, bu sayede uygulamadan doğan bir takım sorunların ve buna bağlı olarak öngörülen çözüm yollarının açıklanmasına gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
At the present day, right to vote and be elected have a part in many areas such that election of class president in primary education school, president of university, director of non-governmental organization, president of Supreme Courts, governance for local administration and members of parliament. However, in this study, right to vote and be elected which has a place in large areas like this, is handled in terms of its reflection on election of members of parliament.In this study, right to vote and be elected is discussed as arranged in Constitution 1982, its historical development and rising as a concept of justice, in additions to reasons and necessity of classifying it as fundamental rights and freedom is explained, constitutional principle and its borders influencing this right is emphasized. In this context, clause of legislation in present law regime, many decision of Turkish Courts related with subject, precedent decision of European Court of Human Rights added to the study, related with mentioned principles, in order to embody how the subject is understood and applied. Using these subjects, problems coming from application and ways of prospective solution is tried to be explained.