Öbeksi eylemlerin üst-orta düzeyde İngilizce bilen öğrencilere çoklu zeka kuramı ile öğretilmesi
Teaching phrasal verbs to upper-intermediate students through multiple intelligence
  1. Tez No: 250203
  2. Yazar: DENİZ ÇOKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZAN TUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı Çoklu Zeka Kuramı kapsamında uygulanacak sınıf içi etkinliklerle üst-orta düzeyde İngilizce bilen öğrencilere öbeksi eylemlerin öğretilmesidir.Çalışma, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı ile Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Anabilim Dalları öğrencileriyle 2007-2008 akademik yılı bahar döneminde, 8 hafta süre ile toplam 16 saat olarak yürütülmüştür. Çalışma tek grupta, kontrol grubu olmaksızın yapılmıştır.Uygulama öncesinde Armstrong'un (1994) önermiş olduğu Yetişkinler İçin Çoklu Zeka Envanteri uygulanmıştır. Envantere katılan 80 deneğin sonuçlarının birbirine yakın olması ve zeka türlerinin kuvveti arasında anlamlı bir fark bulunmaması nedeniyle, sınıf içi etkinliklerin hazırlanması aşamasında bütün zeka türleri dikkate alınmıştır.Ön-test, son-test, bağlam içinde tümce oluşturma sınavı ve journal çalışması yapılmış ve sonuçları değerlendirilmiştir.Buna göre, katılımcıların Çoklu Zeka Kuramı kapsamında uygulanan sınıf içi etkinliklerden sonra kullandıkları öbeksi eylemlerin sayısında büyük artış görülmüştür. Sonuçları değerlendirmeye alınan 69 katılımcının ön-testte verdiği toplam doğru cevap sayısı 398'dir. Eğer tüm soruları doğru cevaplamış olsalardı, verilen doğru cevap sayısı 2553 olurdu. Katılımcıların ön-testte verdiği doğru cevap oranı sadece yüzde 15,58' dir.Çoktan seçmeli sorulardan oluşan son-testte 69 katılımcının tamamı 37 soruya doğru cevap vermiştir. Böylece katılımcılar son-testte yüzde 100 oranında doğru cevap vermiştir.Bağlam içinde tümce oluşturma sınavında, verilen duruma uygun olarak yazdıkları kısa metinlerde, öbeksi eylemleri 1158 kez doğru kullanmışlardır. Toplam 1473 kez kullanılan öbeksi eylemler 315 kez yanlış kullanılmıştır. Bu da, katılımcıların öbeksi eylemlerin kullanmasında yüzde 79'luk bir başarı sağladığını göstermektedir.Journal çalışması katılımcıların etkinlikleri yararlı bulduklarını ortaya koymaktadır. Uygulanan etkinliklerin belli bir ölçüde zorlayıcı olduğunu düşünen katılımcılar başta çocukça ve hatta sıkıcı buldukları çalışmaları, alışkanlık kazandıkça yararlı bulduklarını belirtmişlerdir. Birbirinden farklı etkinliklerin uygulanması ve bu etkinliklerin çok tekrara imkan sağlaması, katılımcıların farklı zeka türlerini harekete geçirdiği ve öbeksi eylemleri öğrenmelerini kolaylaştırdığı sonucuna ulaşmamızı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to teach phrasal verbs to upper-intermediate students through Multiple Intelligence activities.The study was carried out at Ankara University, Faculty of Letters with first year students of the Department of English Language and Literature, and the Department of American Culture and Literature, in the spring semester in 2007-2008 academic year. The research lasted for 8 weeks with a total of 16 hours. The research was carried out in one group. Therefore, no control group was administered.Prior to the implementation of classroom activities, participants were given an MI Inventory for Adults suggested by Armstrong (1994) to determine their multiple intelligence categories. The results of 80 participants revealed that there was no significant difference among the strengths of the types of intelligences they had. Therefore, while preparing the classroom activities, all intelligence types were taken into consideration.The results of pre-test, post-test, a written exam which required creating the appropriate context for the given situations, accompanied with pictures, by composing short passages using phrasal verbs, and finally the journals kept by the students were evaluated.According to what the results of the research has revealed, after the implementation of multiple intelligence activities in classes, there has been a great increase in the number of phrasal verbs which the students employ in the sentences of their own. The number of correct answers which 69 participants provided in the pre-test was 389. If they had correctly answered all the questions, the number of correct answers would have been 2553. The rate of correct answers in pre-test was 15,58 percent.All the participants provided correct answers to all of the 37 multiple choice questions in post-test; therefore they accomplished 100 percent success in a multiple choice exam.In the written exam of creating the appropriate context by composing short passages, participants used the phrasal verbs correctly in 1158 sentences. The phrasal verbs were used 1473 times, 315 of which was used incorrectly. This indicates that students accomplished 79 percent success in a written exam.The journals the participants kept during the study revealed that they benefitted from classroom activities and that the activities helped them to practise the phrasal verbs more than ever; therefore facilitated the learning of the phrasal verbs.