Türk Hukukunda küçüklerin evlat edinilmesi
Child adopting in Turkish Law
- Tez No: 250261
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZARİFE ŞENOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Evlat edinme, evlat edinen ile evlatlık arasında soybağı ilişkisi kuran hukuki bir kurumdur. Bu kurumu soybağı kuran diğer yollardan ayıran bir husus vardır. Evlat edinme önceden olmayan bir soybağı yaratıp, ortaya koymaktadır. Soybağını kuran diğer yollar ise bir şekilde kan bağına dayanmaktadır.Evlat edinme kurumunun birçok yararı olmasına rağmen, bu yararların yanında birçok sakıncaları da bulunmaktadır. Fakat bu kurumun yararı daha ağır bastığından dolayı, birçok ülkenin kanun sistemlerinde bu kurumu görmekteyiz ve bu kurumu gittikçe kolaylaştıran kanunlar ortaya çıkmaktadır.Kanun koyucu evlat edinmek için birçok koşul öngörmektedir. Bu koşulların arasında yer alan evlat edinecek küçüğün rızasını evlat edinmek için şarta bağlamaktadır. Buna ek olarak yasal temsilcinin rızasını da aramaktadır.Türk Medeni Kanunu ile küçüğü evlat edinmek için evlat edinecek kişinin bir yıl süreyle küçüğe bakmış ve onu eğitmiş olması şartını aramaktadır. Evlat edinmenin edinilecek küçüğün yararına olması gerekmektedir. Küçüklerin evlat edinilmesinin diğer bir koşulu ise, evlat edinmenin evlat edinecek kişinin diğer çocuklarının yararını hakkaniyete aykırı bir şekilde zedelememesidir.Eşlerin birlikte evlat edinmeleri için en az beş yıldan beri evli olmaları koşula bağlanmaktadır. Türk Medeni kanunu bu koşula alternatif bir koşul koymaktadır. O da eşlerin otuz yaşlarını doldurma koşuludur. Türk Medeni Kanunu eşlerden birinin çocuğunu diğerinin evlat edinmesi için eşlerin en az iki yıldan beri evli olmaları şartını öngörmektedir. Bu şarta alternatif bir şart konulmaktadır. O da üvey çocuğunu evlat edinecek eş otuz yaşını doldurmuş olmasıdır.Kişinin tek başına evlat edinmesi için, evlat edinecek kişi hak ehliyetine sahip olması gerekmektedir. Buna ek olarak otuz yaşını doldurmuş olması şartı da aranmakta ve evlat edinecek ile evlatlık arasında en az onsekiz yaş farkının bulunması şarta bağlanmaktadır.Kanun koyucu yukarıda bahsedilen koşulların yanında iki şekli şart da aramaktadır. Bunlardan önemlisi ve kurucu olanı mahkeme kararıdır. İkinci şart ise, nüfus tescilidir.Evlat edinme mahkeme kararı ile birçok sonuç doğurmaktadır. Şahsi sonuçlar olarak küçüğün soyadı değişmesi, hısımlık ve vatandaşlık gösterilebilir. Evlat edinme bu sonuçların yanında bakım borcu, yardım nafakası verme yükümlülüğü ve mirasçılık olmak üzere mali sonuçlar da doğurmaktadır. Buna ek olarak yerleşim yeri, velayet ve evlenme yasağı gibi sonuçlar da ortaya çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
Adopting a child is a legal institution, which establishes a parentage relationship between the adopters and the adoptee. But there is a point that separates this institution from the other ways, which establish a parentage relationship. Other ways establishing the parentage relationship depend on the blood relationship in a way.Though the institution of adopting a child has many benefits, there are a number of disadvantages. But since the benefits of this institution outweigh, we can see this institution in the law systems of many countries and the laws that make this institution simpler and simpler come into existence.The lawmaker stipulates a number of conditions for adopting a child. One of the conditions stipulates that the adopter should obtain the consent of the adoptee. Besides, it also seeks the consent of the legal representative.In order to adopt a small kid the Turkish civil law stipulates that the adopter should take care of the said child and educate him/her for one year. The state of adopting a child must be to the advantage of the adoptee. Another condition to adopt a child is that the state of adopting a child should not let the adoptee damage the benefit of the other kids in an unjust manner.It is necessary for the spouses to be married for 5 years at least to adopt a child. The Turkish civil law imposes an alternative one to this condition. It is the condition of the spouses to be over thirty. The Turkish civil law stipulates that the spouses should be married for two years at least for one of the spouses to adopt the child of the other one. There is an alternative to this condition. The spouse to adopt the step child must be over thirty.For the person to adopt a child by himself/herself the adopter must have the capacity to acquire rights. Additionally, as well as the requirement of being over thirty, the condition of difference of 18 years of age at least between the adopter and the adoptee is required.The lawmaker also stipulates two formal conditions along with the ones mentioned above. The most important and constructive one is the court decision. The second one is the formal registration of birth.The state of adopting a child results in many consequences by way of a court decision. As personal consequences the change in the adoptee?s family name, kinship, and the citizenship can be indicated. The state of adopting a child results in financial consequences such as the nursing debt, the obligation of giving financial support. Moreover, consequences such as residential area, guardianship, and the marriage prohibition will appear.