Sivas ili örneğinde kadının toplumsal ve kültürel konumu
The status and position of women in sivas case
- Tez No: 250283
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER İLBARS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu araştırmada, Alibaba ve Kardeşler Mahallesi'nde oturan Alevi ve Sünni kadınların toplumsal ve kültürel konumları, kendilerini nasıl algıladıkları, hayata bakış açıları, hayattan beklentileri, aile yaşantıları ve aile içi ilişkilerini ne şekilde sürdürdükleri Türkiye'deki ata erkil çevre bağlamında karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.Bu araştırma nicel araştırma metodlarıyla yapılandırılmış anket tekniği kullanılarak Alibaba Mahallesi'nde oturan 50 Alevi kadın ve Kardeşler Mahallesi'de oturan 50 Sünni kadınla yüzyüze görüşülmüştür. Elde edilen bulgular tablolar haline getirilerek yorumlanmıştır.Çalışma sonucunda elde edilen bulgulardan, görüşmede bulunulan kadınların yaşantılarında bir takım etkenlerin bu kadınların yaşantılarını nasıl etkilediğini ve kimi durumda nasıl sınırlamalar getirdiğini anlama imkânına sahip olmaktayız. Bu sınırlamalarda ise dinin ve ataerkil ideolojinin paylarının altı çizilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research Alevi and Sünni women living in the Alibaba and Kardeşler neighborhood were surveyed about how they 'experience' their lives, how they approach and what they expect from their lives, theirfamily relationships and family lives and these were analyzed in the context of the patriarchal cultural environment in Turkey and comparativelity investigated in a social anthropological perspective.Surveying techniques constituted out of quantitative research methods were used on face to face appointments with 50 Alevi women living in Alibaba neighbourhood and Sünni women living in Kardeşler neighbourhood. Gathered information was then assembled into respective tables and analysed.Conclusively, we were able to understand how some of the subjects' lives were effected and at times even limited by some factors outside their own will. These limitations may underline both the partriarchal and religious tones of our culture.