Özelleştirilen kuruluşlarda personel hareketliliği
Personel mobility in the privatized institution
  1. Tez No: 250282
  2. Yazar: SUNIA ILIAZ ACMAMBET
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL BADER ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Özelleştirme 1984 yılından beri Türkiye'nin politik, ekonomik ve toplumsal gündeminde önemli bir yer tutmaktadır. Toplumda ekonomik ve politik aktörlerin bir kısmı, tüm dünyada olduğu gibi, özelleştirmenin felsefe ve uygulamalarını, farklı açılardan eleştirmekte ve karşı çıkmaktayken, özelleştirmeyi savunanlar da vardır. Özelleştirme karşıtlarının önemli bir endişesi, özelleştirilen işletmelerde çalışanların işlerini kaybetmesi sorunudur. Uygulamalar da, özelleştirmenin önemli sonuçlarından birinin orta vadede çalışanların işlerinin kaybetmek olduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın amacı Devletin bu konuda ne tür önlemler geliştirdiği ve bu önlemlerin yeterli olup olmadıklarını tartışmaktır.Çalışmanın ilk bölümünde, özelleştirme kavramı genel olarak ele alınmıştır. Bu bölümde özelleştirmenin tanımına, amaçlarına, yöntemlerine ve dünyada yapılan özelleştirme uygulamalarına değinilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde ülkemizdeki özelleştirme uygulamalarına geçilerek Türkiye'deki özelleştirmenin tarihi, bu konuda yapılan yasal düzenlemeler, özelleştirmede karar alma süreci ve gerçekleştirilen özelleştirmeler ele alınmıştır.Çalışmanın son bölümü olan üçüncü bölümde ise, özelleştirilen kamu kurum ve kuruluşlarında personel hareketliliğine yönelik düzenlemeler ve bu konuda karşılaşılan sorunlar ele alınmıştır. Bu kapsamda ilk olarak kamu iktisadi teşebbüslerinde çalışan personelin hukuki statüsü ve daha sonra 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun ile getirilen iş kaybı tazminatı, nakil hakkı, özendirici emeklilik hakkı ve diğer hizmetler adı altında Özelleştirme Sosyal Destek Projesi ile ihale sözleşmelerinde çalışanlara yönelik yer alan düzenlemeler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Privatization has been a major subject in the political, economic and social agenda of Turkey since 1984. Like the rest of the world, while some of the economic and political actors in society criticize privatization philosophy and applications from various angles; privatization has defenders as well. A major concern of people against privatization is the fact that some workers in privatized public enterprises lose their jobs. Previous applications also indicate that, one of the major results of privatization in middle term is workers losing their jobs. The purpose of this study is to discuss the measures taken by government to address this problem and whether they are sufficient.In the first part of the study, privatization is discussed in general terms. Contents of this part are the definition, purpose, methods and world applications of privatization.In the second part of the study, the discussion is directed towards applications of privatization in our country and history of privatization in Turkey, legal framework, privatization decision making process and successful privatizations.In the last and third part of the study, regulations about the personnel mobility in the privatized public institutions are discussed. In this context, first the legal status of personnel working at public economic enterprises and then job loss compensation, transfer rights and retirement incentive rights brought with Law No: 4046 called ?Privatization Applciations Law? are discussed. Under the title ?Other Services? Privatization Social Support Project and regulations concerning workers in privatization contracts are addressed.