Çocuğa yönelik sosyal politika
Social policy devoted to children
- Tez No: 250292
- Danışmanlar: PROF. DR. A.GÜRHAN FİŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmada, sosyal politika ve sosyal adaletin kuramsal temelleri ve çağdaş yaklaşımlar, karşılaştırmalı olarak tarihsel açıdan gelişimleri de göz önünde bulundurularak ele alınmıştır. Sosyal politikanın kurumsallaşması ve kuramsallaşması ile çocukluk fikrinin doğuşu arasında ilişki kurulmuştur. Sosyal, siyasal, yasal ve ekonomik eşitsizlikleri en aza indirmek için yapılan bütün çalışmaların özünde, sosyal adaleti sağlamak amacı yatmaktadır. Eşitsizlikçi bir temele dayanan sosyal düzenler tarih içerisinde her zaman var olmuştur. Ancak, buna örgütlü olarak karşı çıkış batı toplumlarında yaşanan devrimlerle birlikte mümkün olabilmiştir. Sosyal politika da bu süreç içerisinde daha çok liberal ekonomik sistemin yarattığı eşitsizlikleri azaltmak amacıyla kullanılmıştır. 20.y.y.'da, bu gelişmeler ışığında, yasal açıdan başlatılan uygulamalarla birlikte, kuramsal açıdan da önemli ilerlemeler görülmüştür. Eşitlikçi ve özgürlükçü yaklaşımlar, kuramsal açıdan faydacı ve muhafazakar geleneğin yerini almaya başlamıştır.Çocuğa yönelik sosyal politika kavramından söz edebilmek için, bir toplumda çocuğa verilen değerin artması ve sosyal politika uygulamalarının başlayabilmesi için gereken düşünsel devrimlerin yaşama geçirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada çocukluk fikrinin doğuşunu hazırlayan düşünsel altyapının ortaya çıkması ile sosyal politikanın kurumsallaşmasını sağlayan süreç arasındaki eşanlılık ortaya konmuştur. Çocuğa yönelik çağdaş sosyal politika yaklaşımları (temel gereksinimler, çocuk hakları bildirgeleri ve sözleşmeleri, beslenme hakları ve insani kalkınma) incelenmiş, çağdaş sosyal politika kuramlarının (eşitlikçi, özgürlükçü, sözleşmeci ve faydacı) ışığında değerlendirilmiş ve çocuğun dünyada durumu, insani kalkınma yaklaşımının bir uzantısı olarak, çocuk kalkınma endeksi ile birlikte açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the theoretical foundations of social policy, social justice and contemporary approaches are discussed in a comparative context where the historical evolution of the concepts are also taken into account. A strong relationship between the institutionalisation of social policy and the birth of an idea of childhood is structured. In all the efforts shown to minimise the social, legal, economic and political inequalities have one thing in common which is to restore social justice. Social orders and systems depending on the inequality of individuals have always been a part of the social history. Resisting against such inequalities took place in western societies with the power of a unified working class. Social policy in this period is used to decrease the tension in the society which caused by the liberal capitalist system. In the 20th century, within the light of these social and legal developments, also enhancement in social policy theory is observed. Egalitarian and libertarian approaches took the place of conservative and utilitarian principles.To be able to mention about a contemporary social policy towards children, the value assigned to children in a society should increase while the ideological revolution and enlightment processes should take place. In this thesis, the concurrency in between the birth of a notion of childhood and the theoretical basis of social policy are explained. Contemporary social policy approaches towards children (basic needs approach, child rights conventions, nutriyion rights and human development) are put forward and evaluated within the theoretical framework (egalitarian, libertarian, contractarian and utilitarian) and the state of children in the world are discussed by using the tools of child and human development indices.