Yerel işgücü piyasasında kadın emeği: Tokat ili araştırması
Women labour in local labour market: A research in Tokat
- Tez No: 250294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY SAVCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu çalışmada kadın emeğinin işgücü piyasasına katılımı ve konumunda etkili olan sosyo-demografik, sosyo-kültürel ve ekonomik faktörler tespit edilmeye çalışılmış ve bu amaçla Tokat bölgesinde, tekstil-konfeksiyon ve gıda işletmelerinde çalışan kadınlara yönelik bir alan araştırması yapılmıştır. Çalışmada, öncelikle kadın emeğinin kullanım biçimleri, kadınların işgücü piyasasına katılımında, konumunda etkili olan yaş, eğitim, medeni durum ve çocukların varlığı gibi sosyo-demografik, kaynağını ataerkillik ve toplumsal cinsiyet temelli iş bölümünden alan sosyo-kültürel faktörler ve küreselleşme, yapısal uyum programları gibi ekonomik faktörler incelenmiş, sonra sırasıyla Türkiye ve Tokat işgücü piyasasında kadın emeğinin konumu, söz konusu faktörlerin etkileri bağlamında değerlendirilmiştir. Uygulama bölümünde ise, işletmelerde yüz yüze görüşmelerle yapılan anket çalışmasından elde edilen yanıtların veri girişi yapılmış, bilgisayar ortamında sonuçlar analiz edilmiştir. Elde edilen veriler düz ve çapraz tablolara aktarılarak, değerlendirmeler yapılmış ve kadın emeğinin işgücü piyasasına katılımında, konumunda demografik, kültürel ve ekonomik faktörlerin etkilerine ilişkin sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study we aim to investigate the effects of socio-demographic, socio-cultural and economic factors in participation and status of women in the labour market. To achieve this objective we have done a fieldwork with women worker who get a job in the garment industry and food-processing industry in Tokat. Firstly, we have studied on the forms of women employment and the effects of socio-demographic factors such as age, training, marital status and having a child, socio-cultural factors resulting from patriarchy and gender division of labour, and, economic factors such as globalization and structural adjustment programmes in participation and status of women in the labour market. Secondly, we investigate the effects of socio-demographic, socio-cultural and economic factors on the status of women in the Turkey and Tokat labour markets. Finally, we analyze the findings which we have gathered from the fieldwork. During the fieldwork I have visited the firms and gathered findings through face to face interviews with women workers. After data processing, findings were shown on the frequency and cross-tables and evaluated. The correlations were found between socio-demographic, socio-cultural and economic factors and participation and status of women in the labour market.