Demokrat Parti politikalarının Cumhuriyet Gazetesinde ele alınış biçimleri - 1950- 1960
The analyzing styles of Democrat Party's politics in Cumhuriyet Newspaper - 1950-1960
- Tez No: 250295
- Danışmanlar: PROF. DR. KORKMAZ ALEMDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 376
Özet
Bu tezin konusu, Cumhuriyet'in, DP iktidarının siyasal, sosyal ve ekonomik politikalarına bakışının, gazetedeki başyazıların incelenmesi yoluyla farklı açılardan değerlendirilmesidir.Cumhuriyet'in 1950 yılından, 1960 yılına kadar geçen döneminin incelendiği bu çalışmada, dönemin iktidarı DP'nin siyasal, sosyal ve ekonomik politikalarının gazetede nasıl değerlendirildiğinin ortaya konması amaçlanmaktadır. Cumhuriyet'in sahibi ve başyazarı olan Nadir Nadi'nin köşe yazılarından yola çıkılarak, gazetenin DP'ye bakışı belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın savı, gazete sahibi ve başyazarı Nadir Nadi iki dönem DP listesinden bağımsız milletvekilliği yapmasına karşın tarafsızlığını koruduğu ve DP politikalarındaki olumsuzlukları ortaya koyduğu yönündedir. Bu sav için çalışmada, Cumhuriyetin 1950-1960 yılları arasındaki tüm kopyaları taranmış ve bunların içinden tespit edilen Nadir Nadi'ye ait yazılar kategorilere ayrılıp incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is how Cumhuriyet newspaper was described the DP?s political, economic and social politics by analysing the articles which were written by newspaper?s boss and editor, Nadir Nadi. We aimed that how Cumhuriyet looked and analysed DP politics by using the articles. The thesis of this study is Nadir Nadi was objective in his articles though he was deputy of Democrat Party. Also he always criticisized DP?s unsuccessful politics. For reach to this aim, we analyze on the articles of Nadir Nadi.