Başlangıcından M.Ö. 1. binin ortasına kadar olan dönemlerde Anadolu oyun tahtaları; Anadolu ile Yakındoğu'nun diğer örnekleri arasındaki karşılaştırmalar
The game boards of Anatolia from the beginning until the end of the first half of the 1st millennium B.C.; comparisions between the examples of Anatolia and the other examples of Near East
- Tez No: 250311
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE ÖZTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışma Anadolu'da başlangıcından itibaren M.Ö. I. binin ortalarına kadar olan dönemlerde görülen oyun tahtaları ile oyun tahtalarıyla özdeşleştirilebilecek ve ilişkilendirilebilecek buluntuları ele almaktadır. Ancak, Anadolu oyun tahtalarını Yakındoğu'nun diğer bölgelerinde görülen örneklerden soyutlayarak incelemek doğru bir yaklaşım olmayacaktır; çünkü Anadolu örnekleri, oyun tahtalarının Yakındoğu'daki tarihsel gelişiminin bir halkasını oluşturmaktadır. Bu nedenle, konuya bütünsel yaklaşabilmek adına, bu zaman dilimi kapsamında Yakındoğu'da görülen oyun tahtaları genel bir çerçeve dahilinde ele alınmış, Anadolu özelinde görülen oyun tahtaları ve ilişkili buluntular ise ayrıntılarıyla sunulmuştur. Çalışma kapsamında oyun tahtalarının geçmiş dönemlerdeki olası işlevleri irdelenmiş, bu tahtalarla oynanan oyunların kurallarına ilişkin öneriler irdelenmiş ve yeni öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study presents the game boards and game board related materials of Anatolia from the beginning until the end of the first half of the 1st millenium B.C.. It would not be possible to draw conclusions about Anatolian game boards without covering the contemporary Near Eastern examples, as Anatolian game boards are subset of the Near Eastern game boards and their historical development. Therefore, with the concern of covering the topic in a holistic approach, this study includes the game boards of Near East in a broad sense, while it elaborates the Anatolian examples throughly. Within the context of this study, the possible functions of game boards in ancient times are discussed, suggestions for the possible rules of play are examined and new suggestions are proposed.