Başlangıcından M. Ö. 1. Binin ilk yarısına kadar Anadolu'da müzik aletleri ve tasvirleri
Musical instruments and their depictions in Anatolia from the beginning to end of half of first Millennim B.C.
- Tez No: 387094
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE ÖZTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Antik Anadolu'da müzik aletleri Prehistorik çağlarda ortaya çıkmıştır. Metal ve pişmiş toprak gibi dayanıklı malzemeden yapılmış olan müzik aletleri ele geçmiştir.Organik malzemeden yapılmış müzik aletleri tasvirlerden ve yazılı belgelerden bilinmektedir.Bu müzik aletleri vurmalı sazlar (sistrumlar, ziller, çıngıraklar, tef ve davul), telli sazlar (lirler ve sazlar) ve üflemeli sazlar (kaval ve zurna)olarak tanımlanmaktadır.Müzik antik Anadolu'da kült törenlerinde ve günlük hayatta kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Musical instruments appeared in Ancient Anatolia in the Prehistoric ages. Musical instruments made of lasting material such as metal and terra cotta were uncovered. Musical instruments made of organic material are known from depictions and written documents.These instrumnets are identified as percussion instruments (sistrums, cymbals, bells,tambourine and drum), stringed instruments (lyres and lutes)and wind instruments (pipes and zurna).Music was used in cultic ceremonies and in daily life.