Pers siyasi tarihi (M.Ö. 559-330)
The political history of Persian (559-330 BC.)
  1. Tez No: 348137
  2. Yazar: FAZLI ALTI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ GÜRKAN GÖKÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
“Pers Siyasi Tarihi (M.Ö. 559-330)”konulu tez çalışmamızda iki yüz yıldan daha uzun bir süre hâkimiyet sürmüş olan Pers İmparatorluğu'nun siyasi tarihini ele aldık. Med devletinin sınırlarının üzerinde kurulan ve mirasını devralan Presler, büyük ve ihtişamlı bir imparatorluk kurmuşlardır. Başlangıçta sadece İran bölgesine hâkimken çok kısa bir sürede sınırlarını Anadolu'dan Hindistan'a, Mısır'dan Orta Asya bozkırlarına kadar genişletmiştir. Sadece kara devletlerine değil deniz kavimlerine ve Yunan dünyasına da varlığını kabul ettirmiştir. Devlet, başlangıcından sonuna kadar fetih politikasını devam ettirmiştir. Krallar, yer yer çıkan iç isyanlarla uğraşmak zorunda kalsalar da, bu isyanları kısa sürede ve hızla bastırmak suretiyle sınırların genişletilmesi için fetihlere devam etmişlerdir. İmparatorluğun bu kadar hızla büyümesi ve gelişmesinin arkasındaki en büyük güç ve etki elbette ki, güçlü ordular önderliğinde sürekli devam eden askeri seferlerdi. Orduyu iyi idare eden komutanlar, ülkeyi iyi idare eden krallar bu başarının ve tarihi devletin en büyük kahramanları olmuşlardır. Pers kralları daha önce uygulanmamış yöntemler kullanmak suretiyle halkını memnun etmeye çalıştılar. Halkın güvenliği için yeni sistemler kurdular. Haberleşmeyi en hızlı ve güvenli sağlamak için posta teşkilatı kurdular. Yapılan bu yenilik ve reformlar sınırların hızla genişlemesini, çıkan isyanların çabucak bastırılmasını, askerin daha düzenli sevk ve idare edilmesini, en önemlisi de halkın devletten memnun olmasını sağladı. Fethettikleri bölgeyi vergiye bağladılar ve yöneticisini Pers soyundan bir kişi olarak belirlediler. Bunun dışında yeni bölgelerin iç işlerine karışmadılar. Bu anlayış Pers hâkimiyetinin benimsenmesinde de etkili olmuştur. Yine bu anlayış bazen Pers ordularıyla savaşılmadan ülkelerin kendiliğinden teslim olmalarına neden olmuştur. Anahtar Sözcükler 1. Persler 2. İran tarihi 3. Askeri seferler 4. Siyasi tarih 5. Siyasi yapı
Özet (Çeviri)
In our thesis entitled“The political history of Persian (559-330. BC.)”, we elaborated the history of Persian Empire that ruled in the region for more than two hundred years. The Persians who had taken over the heritage of Med State established a great and outstanding empire in the history. Although they only ruled over the Iranian region in its initial years, they extended their borders from Anatolia to India, Egypt, and the steppes of Central Asia in a short period of time. This Empire had its power and existence accepted not only by the continental states but also by the maritime nations and Greek Region (Hellenic). This State continued its concurrence policy from the beginning to the end. The Persian Kings continued their concurrence by suppressing the uprisings and revolts in a short period of time, despite the fact that they had to spend a lot of time and energy to control such revolts. The reason and the biggest power behind the fast development and growth of the empire was, of course, the ever-continuing military attacks and expeditions of the powerful army. The commanders who commanded the army successfully and the kings who ruled the state successfully have been the biggest heroes of this success story and this historical state. The kings of Persia tried to make their public happy by utilizing some tactics and strategies different from the ones known at that time. They established new security systems in order to realize the security of their public. They also established a post office system to realize a quick and proper communication structure. All these new systems and innovative reforms realized a fast extension of their borders, quick suppression of uprisings, proper and systematic logistic support and successful management of the army, but the last but not the least, the happiness of the public with the state. The kings imposed a tax system on the concurred regions and assigned a ruler there who belonged to the Persian breed. They did not interfere with the internal issues of the regions besides this application. This understanding proved effective on the acceptance of the Persian rule. Moreover, this understanding had been a reason for the self-willingness and self-acceptance of Persian dominance by some regions without any military enforcement and fighting. Key Words 1. Persia 2. Iranian history 3. Military expedition 4. Political history 5. Political structure