Anadolu'da başlangıcından MÖ 1. binin sonuna kadar hayvan biçimli damga mühürler
Animal shaped stamps seals in Anatolia frtom begining to end of the First Millenium B.C
- Tez No: 366452
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
“Anadolu'da Başlangıcından M.Ö. I. Binin Sonuna Kadar Hayvan Biçimli Damga Mühürler”isimli yüksek lisans tez çalışmasında 78 adet hayvan biçimli damga mühür incelenmiştir. Bu mühürler sistemli kazılar sonucu bulunmuş ve yayımlanarak bilim alemine sunulmuş olanların yanında, satın alma yolu ile müzelere kazandırılıp yayınları yapılmış örneklerden oluşmaktadır. En erken mühür örneklerinin Neolitik Dönem'de ortaya çıktığı ve bunların amuletlerden türediği düşünülmektedir. Tell Brak'ta tapınak depolarında bulunmuş hayvan biçimli damga mühürler, mühürlerin amulet işlevlerini koruduklarının bir göstergesidir. Hayvan biçimli damga mühürler Anadolu'da Neolitik dönem'den itibaren karşımıza çıkmaktadır. Formlar arasında; aslan, ayı, boğa, gübre böceği, köpek, kurbağa, kuş, leoplar, maymun, tavşan gibi hayvanların yanında hayvan başı ve hayvan bacakları da kullanılmştır. Mühürlerde kullanılan form ve bezemeler yerel özelliklerin yanı sıra, yabancı unsurları da barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis called“ Animal Shaped Stamp Seals In Anatolia at from begining to end of the first millenium B.C.”, 78 pieces animal-shaped stamp seal were investigated. These seals have been found as a result of systematic excavations or bought by museums and all of these seals have been published. Earliest seal examples have emerged in the Neolithic period and they derive from amulets. Animal shaped seals have been found in Tell Brak temple stores, indicate to keep their amulet functions. Animal-shaped stamp seals emerge from the Neolithic period in the Anatolia. Lion, bear, bull, dung beetle, dog, frog, bird, leopard, monkey, rabbits, animal heads and animal legs were used as a form. Seal decorations and forms carry local characteristics as well as foreign features.