Kişilerarası ilişkiler, öfke, benlik algısı ve anksiyete
Interpersonal style, self perception, anger and anxiety
  1. Tez No: 250319
  2. Yazar: CEMAL UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN HİSLİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalısmada, anksiyete bozukluğu yasayan (N:52) ve normal bireyler (N: 52),kisilerarası iliski tarzları, öfke, benlik algısı, genel semptom düzeyi ve anksiyetebelirtileri açısından karsılastırılmıslardır. Kisilerarası iliski tarzları, öfke, benlikalgısı, genel semptom düzeyi ve anksiyete; ?Kisilerarası ?liski Tarzları Ölçeği?,?Çok Boyutlu Öfke Envanteri?, ?Sosyal Karsılastırma Ölçeği? , ?Kısa semptomEnvanteri? ve ?Beck Anksiyete Ölçeği? kullanılarak değerlendirilmistir.?statistiksel analizler sonucunda anksiyete bozukluğu yasayan bireylerin dahaolumsuz bir kisilerarası iliski tarzına sahip olduğu, benlik algılarının dahaolumsuz olduğu, daha fazla kisilerarası öfke ve öfkeyle ilintili davranıslaryasadıkları ve anksiyete ve genel semptom düzeylerinin daha yüksek olduğubulgulanmıstır. Yapılan hiyerarsik regresyon analizi sonuçlarına görekisilerarası iliski tarzı, öfke ve benlik algısı anksiyeteyi yordayabilmektedir.Anksiyete bozukluğu yasayan bireylerde anksiyeteyi en iyi yordayandeğiskenler cinsiyet, sakin davranıslar ve kisilerarası iliski kalitesi olurken;normal grupta anksiyeteyi en iyi yordayan değisken gelir durumu olmustur.Arastırma sonucunda, iletisim ve öfke yönetim becerileri ile gevseme eğitimininanksiyete bozukluğu yasayan bireylere, anksiyete belirtilerini düsürmedeyardımcı olabileceği düsünülmüstür.
Özet (Çeviri)
In this study, anxiety disorded (N: 52) and normal people (N:52) werecompared for the interpersonal relation styles, anger, self-perception, generalsyptoms and anxiety symptoms. Interpersonal relationship styles, anger, selfperception,general symptoms and anxiety were evaluated with ?InterpersonalRelation Styles Scale?, Multidimensional Anger Questionnaire?, ?SocialComparison Scale?, ?Brief Symptom Inventory? and ?Beck Anxiety Inventory?.Statistical analyses revealed that anxiety disorded peoples had more negativeinterpersonal relation styles, their sef-perception was more negative, they hadmore interpersonal anger and anger related behaviours and they experiencedmore general and anxiety symptoms. Hierarchic-regression analyses showedthat anxiety was predicted by interpersonal relation styles, anger and selfperception. For the anxiety group, anxiety was best predicted by gender, calmbehaviours, and quality of interpersonal relations; whereas for the ?normal?group anxiety was best predicted only by income. It was concluded thatcommunication and anger management skills and relaxation training couldhelp anxiety disorded people to lower their anxiety symptoms.