7-11 yaş grubunda torako-lumbal değerlendirme
- Tez No: 25032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
İlkokul çocuklarında Torakolumbal postürü araştırmak amacı ile yaptığımız çalışmada, sosyoekonomik düzeyi farklı olan iki okuldan yaş lan 7-11 arasında değişen 320 sağlıklı çocuk değerlendirilmiştir. Her iki okuldaki çocuklara cinsiyet, boy, yaş, vücut ağırlığı değerlerinin yanısıra, genel kas testi, kas kısalık testleri, bacak uzunluk ölçüsü, solunum değerlendirilmesi ile birlikte anteroposterior ve lateral postür analizi yapılmıştır. Çalışmada, sosyoekonomik düzeyi düşük olan ilkokulundaki çocukların boylarının diğer ilkokulundaki çocuklara göre daha kısa olduğu belirlenirken, vücut ağırlıklarının daha fazla olduğu gözlenmiştir. Kas kuvveti açısından çocuklar değerlendirildiğinde, sosyoekonomik düzeyi yüksek olan ilkokulundaki çocuklarının kas değerleri orta lama 4.59 iken, diğer okulundaki çocuklarının ortalama kas değerleri 4.09 olarak bulunmuştur. Postür bozukluğu değerlendirildiğinde, sosyoekonomik düzeyi yüksek olan ilkokulunda 14 (%8.75) çocukta, diğer ilkokulunda ise 56 (%35) çocukta postür bozukluğuna rastlanmıştır. 14 çocuktan 2'sinde ki- foz, ll'inde lumbal lordozda artış ve bir çocukta skolyoz gözlenirken,diğer ilkokulunda 56 çocuktan 22'sinde kifoz, 34'ünde lumbal lordozda artış gözlenmiştir. Lumbal lordoz ile abdominal, sırt ve kalça çevresi kaslarının kuvveti, ayrıca alt ekstremite kas kısalığı arasında anlamlı bir ilişki bulun muştur. Çalışmamızda kifoz ile göğüs deformitesi arasında anlamlı bir iliş ki bulunamamıştır. Araştırmanın sonucunda çocukların postür, kas kuvveti, boy ve vücut ağırlıkları üzerinde sosyoekonomik düzeyin önemli bir etkisi olduğu gözlenmiş, solunum ve toraksın genişleme kapasitesi üzerinde ise yalnızca yaşın etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
320 healthy primary school students whose ages varied between 7- 11 were tested in order to study the Thoracolumbar posture. Children who are undertaken to this study were selected from two socioecono- mically different schools. The children were assessed for muscle strength and shortness, leg length, chest circumferance, breathing frequency, anteroposterior and la teral posture. It was observed that the students from a better socioeconomic level were taller than the others', however, they were lighter in weigth.. The muscle strength of the students from the higher socioecono mic group were found to be stronger than the other group and the difference was statistically significant. The results of the posture analysis showed that, there were 14 (%8.75) students with postural discrepancies in the higher socioecono mic group while it was 56 (%35) in the lower socioeconomic group. There was a significant relation between the increase of lumbarlordosis and the strength of abdominal, spinal and hip flexor muscles, and also shortening of the lower extremity muscles. No significant relation was found between kyphosis and thoracic deformities in this study. Finally, it is obvious that socioeconomical level has important ef fects on the childrens' posture, muscle strength, height and body weight, but it is only the age which effects the expanding capasity of the thorax.