Parkinson hastalarında görev odaklı egzersiz ile kombine yapılan miyofasyal gevşetme uygulamasının denge ve yürüme üzerine etkileri
The effects of myofascial release in combined with task-oriented circuit training on balance and gait in people with parkinson's disease
- Tez No: 894790
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL AKSU YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Randomize kontrollü ve çift kör bu araştırma, Parkinson hastalığına (PH) sahip bireylerde görev odaklı eğitim (GOE) ile kombine yapılan miyofasyal gevşetme uygulamasının denge ve yürüme üzerine etkilerini değerlendirmek amacıyla planlandı. Çalışmaya miyofasyal gevşetme (MG) grubu (n = 18) ve sham miyofasyal gevşetme (SMG) grubu (n = 18) olmak üzere PH olan 36 gönüllü dahil edildi. Her iki gruba randomize olarak dahil edilen bireyler üç gün ve sekiz hafta boyunca her seansta bir saat GOE ile tedavi aldı. Her seans sonunda miyofasyal gevşetmede kullanılan“foam roller”ile arka boyun bölgesi, torasik omurga, lumbal omurga, torakolumbal omurgaya 3 set 60 sn miyofasyal gevşetme uygulandı. MG grubunda uygulamanın şiddeti, her seansta 7/10'luk bir hedef numerik derecelendirme ölçeği ile SMG grubunda ise uygulamanın şiddeti numerik derecelendirme ölçeğine göre 0/10 şeklinde yapıldı. Değerlendirmeler uygulamaya ve randomizasyona kör bir araştırmacı tarafından yapıldı. Bireylerin tedavi öncesi ve sonrası vücut yapı ve fonksiyonları; Hareket Bozuklukları Derneği Sponsorlu Revize Birleşik PH Değerleme Ölçeği (BPHDÖ), dönme testi, servikal bölge, gövde ve ayak bileği eklem hareket açıklığı (EHA) ölçümleri ile, aktivite değerlendirmeleri; yürümenin zaman-mesafe karakteristikleri, stabilite limitleri ve postüral salınım, Berg Denge Ölçeği (BDÖ), Süreli Kalk ve Yürü Testi (SKYT), İkili Görev Sırasında Süreli Kalk ve Yürü Testi (SKYT-motor ve SKYT-kognitif) ve Gövde Bozukluk Ölçeği (GBÖ) ile, katılım değerlendirmeleri; Parkinson Hastalığı Anketi-8 (PHA-8) ve Amaca Ulaşma Ölçeği (GAS) ile değerlendirildi. Araştırma 33 birey ile tamamlandı. MG ve SMG gruplarında yer alan bireylerin yaş ortalamaları sırasıyla 61,83±9,74 ve 66,11±8,11 yıldı.
Özet (Çeviri)
This double-blind, randomized controlled trial was designed to evaluate the effects of myofascial release combined with task-oriented circuit training (TOCT) on balance and gait in people with Parkinson's disease (pwPD). The study included 36 participants with Parkinson's disease (PD), randomized into divided a myofascial release (MG) group (n = 18) and a sham myofascial release (SMG) group (n = 18). Individuals in both groups were treated with TOCT for three days, one hour per session for eight weeks. At the end of each session, 3 sets of 60-second myofascial releases were applied to the posterior neck, thoracic spine, lumbar spine, and thoracolumbar spine using a“foam roller”used in myofascial release. In the MG group, the intensity of the application was performed with a target numerical rating scale of 7/10 in each session, and in the SMG group, the intensity of the application was 0/10 according to the numerical rating scale. Assessments were made by an investigator blinded to application and randomization. Pre- and post-treatment, body structure and function were assessed using the Movement Disorder Society‐sponsored revision of the Unified Parkinson's Disease Rating Scale (MDS-UPDRS), rotation test, cervical, trunk and ankle range of motion (ROM) measurements, and activity assessed with spatiotemporal characteristics of walking, stability limits and postural sway, Berg Balance Scale (BBS), Timed Up and Go Test (TUG), Timed Up and Go Test during Dual Task (TUG-motor and TUG-cognitive) and Trunk Impairment Scale (TIS), and participation assessed using the Parkinson's Disease Questionnaire-8 (PHQ-8) and the Goal Attainment Scale (GAS). The study was completed with 33 subjects. The mean age of the subjects in the MG and SMG groups was 61.83±9.74 and 66.11±8.11 years respectively.