Patent verilebilirlik şartları
Conditions for patentability
  1. Tez No: 250379
  2. Yazar: FÜLÜRYA YUSUFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ YASAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 393
Özet
Buluş geniş bir kavram olup, patent kavramınından farklıdır. Buluş, yeni bir yaratım, ürün, bileşim, madde, cihaz, usuldür. Patent, her buluş için verilmez. Buluşun patente konu olabilmesi için bazı şartları haiz olması gerekir. Bundan dolayı patent verilebilirlik şartlarının incelenmesi son derece önemlidir. Eğer bir buluş teknik bir karakteri haiz ise, yeni ise, buluş basamağını haiz ise ve sanayiye uygulanabilir ise, patente konu olabilir. Buluş, patent verilebilirlik şartlarından biri olmayıp patentin konusu oluşturur. Patent verilebilirk şartlarından ilki teknik karakterdir. Teknik karakteri bulunmayan bir buluşun patente konu olması söz konusu değildir. Patent verilebilirlik şartlarından ikincisi yenilik şartıdır. Tekniğin bilinen durumuna dahil olmayan buluş yenidir. Tekniğin bilinen durumu, patent başvurusunun yapıldığı tarihten önce, buluş konusunda dünyanın herhangi bir yerinde toplumca erişilebilir yazılı veya sözlü tanıtım, kullanım veya bir başka yolla açıklanan bilgilerden oluşur. Şartlardan üçüncüsü buluş basamağıdır. Buluş, ilgili olduğu teknik alandaki bir uzman tarafından, tekniğin bilinen durumundan aşikar bir şekilde çıkarılamayan bir faaliyet sonucu gerçekleşmiş ise, tekniğin bilinen durumunun aşıldığı kabul edilir. Patent verilebilirlik şartlarından sonuncusu sanayiye uygulanabilirliktir. Buluş, tarım dahil sanayinin herhangi bir dalında üretilebilir veya kullanılabilir nitelikte ise, sanayiye uygulanabilir olduğu kabul edilir. Bu şartların dışında, ayrıca, buluş olarak kabul edilemyen konular ve patente konu olmayacak buluşlar bulunmaktadır. Buluş niteliğini haiz olmadıkları için patent koruması dışında kalan hususlar şunlerdır:keşifler, bilimsel teoriler, matematik metotları; zihni, ticari ve oyun faaliyetlerine ilişkin plan, usul ve kurallar; edebiyat ve sanat eserleri, bilim eserleri, estetik niteliği olan yaratmalar, bilgisayar yazılımları; bilginin derlenmesi, düzenlenmesi, sunulması ve iletilmesi ile ilgili teknik yönü bulunmayan usuller; insan veya hayvan vücuduna uygulanacak cerrahi ve tedavi usulleri ile insan, hayvan vücudu ile ilgili teşhis usulleri. Ayrıca buluş olmalarına rağmen, patente konu olmayacakları açık olarak düzenlenen hususlar bulunmaktadır: konusu kamu düzenine veya genel ahlaka aykırı olan buluşlar, bitki veya hayvan türleri veya önemli ölçüde biyolojik esaslara dayanan bitki veya hayvan yetiştirilmesi usulleri. Bir buluşun patente konu olabilmesi için gerekli şartların bulunmasının yanında, ayrıca patente konu olamayacak buluşlar ve buluş niteliğini haiz olmayan yaratmalar arasında bulunmamaları gerekir.
Özet (Çeviri)
Invention is a broad notion, different from patent. An invention is the creation of a new configuration, composition of matter, devicee, or process. Not every invention can be granted a patent. The study of the patentability conditions is very important. The invention is not one of the patentability conditions, it is the subject of the patent. If an invention has a technical character, is new, is obvious and susceptible of industrial application then it can be patentable. The first condition is the technical charachter. If an invention do not belong to the technical field, it is not patentable. The second of the consitions is the novelty. An invention shall be considered to be new if it does not form part of the state of the art. The state of the art shall be held to comprise everything made available to the public by means of a written or oral description, by use, or in any other way, before the date of filing of the patent application. An invention shall be considered as involving an inventive step if, having regard to the state of the art, it is not obvious to a person skilled in the art. An invention shall be considered as susceptible of industrial application if it can be made or used in any kind of industry, including agriculture. The following in particular shall not be regarded as inventions: discoveries, scientific theories and mathematical methods; aesthetic creations; schemes, rules and methods for performing mental acts, playing games or doing business, and programs for computers; presentations of information. Patents shall not be granted in respect of: inventions the publication or exploitation of which would be contrary to“ordre public”or morality, provided that the exploitation shall not be deemed to be so contrary merely because it is prohibited by law or regulation; plant or animal varieties or essentially biological processes for the production of plants or animals; this provision does not apply to microbiological processes or the products thereof.