Le genocide Rwandais et ses consequences multidimensionnelles
Ruanda soykırımı ve çok yönlü sonuçları
  1. Tez No: 250386
  2. Yazar: OYA KUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada 1994 yılında bir orta doğu Afrika ülkesi olan Ruanda'da yaşanan soykırım ve bu soykırımın ulusal ve uluslararası planda doğurduğu çok yönlü sonuçlar ele alınmaktadır. Nisan ve Temmuz ayları arasında 100 günlük bir sürede bir milyona yakın sivil Tutsi ve Hutu, hükümet, ordu ve yerel güçler tarafından, uluslararası toplumun gözleri önünde, sistematik bir şekilde öldürüldü. Bu trajedi, ülke içinde yarattığı sosyal, psikolojik ve ekonomik çöküntü bir tarafa, soykırım gibi ağır insanlık suçu karşısında uluslararası toplum ve özellikle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi nezdinde gerekli hassasiyet ve kararlılığın gösterilmemesi noktasında ciddi eleştirilere yol açtı. Bununla birlikte, Ruanda soykırımının, tüm trajik boyutuna rağmen, uluslararası toplumu özellikle devlet eliyle işlenen suçlar karşısında insan haklarının güçlendirilmesi yolunda uluslararası insancıl hukukun gelişimine katkıda bulunduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This work aims at exploring the 1994 Rwandan genocide and its multidimensional consequences on both national and international levels. Within a period of 100 days between April and July, nearly one million Tutsi and Hutu have been systematically massacred in front of the international community by government and army forces supported by local militias. While this tragedy ruined the country in all aspects, it also led to a serious criticism with regard to the lack of action and decisiveness on the part of the international community in the face of crimes against humanity like genocide. UN Security Council?s indifferent attitude either before or during the genocide which has largely been shaped by US? anti-interventionist policy has been subject to intense criticism of international human rights organizations as well as the actors within UN. The main objective of this study is to show how this tragic event of the modern history has contributed to the development of international humanitarian law in the way of empowering human rights in the face of states? crimes.