Le noyau dur des crimes internationaux (core international crimes) commis envers les individus, particulièrement contre les membres des minorités: l'une des variables de l'essor du nouveau système international.
Yeni uluslararası sistemi belirleyen değişkenlerden biri olarak kişilere, özellikle azınlıklara karşı işlenmiş uluslararası çekirdek suçlar (core international crimes).
- Tez No: 878782
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİM AKGÖNÜL, PROF. DR. HATİCE BERİL DEDEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Université de Strasbourg
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 467
Özet
İnsanlığa karşı suçlar, barışa karşı suçlar, savaş suçları ve soykırım suçu uluslararası güvenlik ve birey güvenliği açılarından gerçekleşebilecek en ağır uluslararası suçlardır. Bu suçlar uluslararası ceza mahkemelerinin statülerinde kodifiye edilmiştir. Sınıraşan suçlar ise bu mahkemelerin statülerinde ya hiç yer almamaktadır ya da sınırlı olarak yer almaktadır. Sınıraşan suç örnekleri apartheid, işkence, kölelik, deniz korsanlığı ya da uluslararası düzeyde terör suçları olarak sıralanabilir. Sistem teorisyenlerinden Morton Kaplan'ın görüşüne göre sistemdeki tek bir değişken, bütün sistemin evrilmesine ya da dönüşmesine yol açabilmektedir. Bu çalışmada, çekirdek suçlar birer sistem değişkeni olarak irdelenmiştir. Bu çerçevede, İki kutuplu sistem (1945-1991), Yeni Dünya Düzeni (1991-2001) ve 11 Eylül sonrası oluşan yeni sistem analiz edilmiştir. Nuremberg, Tokyo, Eski Yugoslav ve Ruanda Uluslararası Ceza Mahkemeleri ve son olarak Uluslararası Ceza Mahkemesi alan araştırması örnekleri olarak alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Crimes against humanity, crimes against peace, war crimes and genocide constitute the hard core of most threatful acts to human and international security. They have been codified through the statutes of international criminal tribunals. Transnational crimes or treaty crimes are not codified in these statutes or they are narrowly codified. Examples of such crimes include the apartheid, torture, slavery, maritime piracy, and terrorism. According to the rules of international system transformation as defined by Morton Kaplan, one variable of the international system entails transformations and plays a role in the emergence of international systems. In this study, the hard core of international crimes is considered as one of the variables of the system. Thus, the bipolar system (1945-1991), the new world order (1991-2001) and the new system after September 11 attacks are analysed. International Tribunals such as Nuremberg, Tokyo, for the former Yugoslavia, Rwanda and the International Penal Court constitute case studies.