Yasayla tanınan soykırımların inkârının cezalandırılmasına ilişkin yasa teklifinin sunumu ekseninde Fransa'daki Türkiye karşıtı basın söyleminin eleştirel analizi: Le Monde ve Le Figaro gazetesi örneği
A critical analysi̇s of anti - Turkey press discourse in terms of the presentation of law propose of the punishment for denying genocides recognized by law: The sample of Le Monde and Le Figaro newspapers
  1. Tez No: 405755
  2. Yazar: CANAY UMUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUHDAN UZUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 349
Özet
Bu çalışmada, Fransız basınının iki önde gelen gazetesi Le Monde ve Le Figaro'da çıkan, Fransa'da 2001 yılında soykırım olarak kabul edilen 1915 olaylarını kapsayan“Yasayla tanınan soykırımların inkârını cezalandıran yasa teklifi”ile ilgili haberler üzerinden egemen söylemlerin haber dili içerisinde nasıl yapılandığı ve özerk ideolojilerin nasıl siyasallaştırıldığı incelenmiştir. Van Dijk'ın sosyo-bilişsel yaklaşımı ve eleştirel söylem analizi yöntemi esas alınarak; haberi olduran sosyal aktörler, olgular, olaylar ve süreçlerin ne tür göstergelerle tanımlandığı, söylemlerde ne tür argümanların kullanıldığı ve söylem kapsamında adlandırma, ima ve atıfların hangi perspektiflere dayandırılarak kurgulandığı ortaya konmuştur. Nicel bulguların değerlendirildiği içerik analizi ile nitel bulguların yorumlandığı söylem analizi örtüşüm noktasında; Fransa'da Türkiye karşıtı gelişen basın söyleminin; politik bir araç olarak kullanıldığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
It was examined in this study how politicized autonomous ideologies and how to structure the dominant discourse through the news language on the news of Le Monde and Le Figaro, which are two distinguished newspaper of the French press, related with“The Punishment For Denying Genocides Recognized By Law”targeting 1915 events recognized as genocide in 2001in France. It was demonstrated, based on Van Dijk's socio-cognitive approach and critical discourse analysis method, what kind of indicators are used to define social actors, facts, events, and processes that make up the news, what kind of arguments are used in their interrelation and on what perspective naming and referring to imply are manipulated. Overlapping of Content Analysis where quantitative findings were evaluated and Discourse Analysis where qualitative findings were interpreted, it was understood that Media Discourse against Turkey in France is used as a politic tool.