Türk ve Avrupa Birliği Rekabet Hukuku kurallları çerçevesinde tek satıcılık sözleşmesi
Distribution exclusive dans le cadre de Regles de Droit Concurrence d'Union Europeenne et de Turc
  1. Tez No: 250387
  2. Yazar: PEREN SANRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ YASAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Tek satıcılık sözleşmeleri; tek satıcının rakip malları satmasını yasaklaması, yapımcının aynı bölgede başka satıcılara mal satmasını yasaklaması, yapımcının sözleşme bölgesine doğrudan satışlarını yasaklaması nedeniyle, rekabeti sınırlayıcı bir etkiye her zaman sahiptir. Üretim veya dağıtım zincirinin farklı seviyelerinde faaliyet gösteren iki ya da daha fazla teşebbüs arasında belirli mal veya hizmetlerin alımı, satımı veya yeniden satımı amacıyla yapılan anlaşmalar dikey anlaşmalar olarak ifade edilmiştir. Bu tanıma uygun düşen anlaşmalar, ilgili muafiyet koşullarını taşımaları şartıyla yasaklamadan grup olarak muaf tutulacaklardır. Muafiyet belirli koşulların varlığı halinde her zaman geri alınabileceği gibi hiç verilmemiş dahi sayılabilecektir. Bu nedenle tek satıcılık sözleşmelerinin belirli ya da belirsiz süreli olarak yapılmalarında bir sorun bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The exclusive distribution agreements always have a competition restricting effect due to the prohibition of sale of the rival goods by the exclusive distributor, prohibition of the producer to resell the goods to the other resellers within the same territory and prohibition of the producer to sell directly in the agreement territory. Agreements in purpose of purchase, sale or resale of goods and services between two or more enterprises operating in different levels of production or distribution chain are expressed as vertical agreements. The agreements conform with this definition shall be exempted from the prohibitions provided that they meet the relevant exemption conditions. The exemption may be subject to termination at any time or may be deemed as not granted depending on the existence of certain conditions. Therefore there is no problem in concluding the exclusive distribution agreements with a definite or indefinite term.