La Presse Turque en langue etrangere: 'Le Journal d'Orient' publié en Turquie, de 1945 a 1948
Yabancı dilde Türk basını: Türkiye'de yayınlanmış 'Le Journal d'Orient'gazetesi, 1945'den 1948'e
  1. Tez No: 250388
  2. Yazar: ARDA ÖZKUBAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİH ZILLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde, 1918 yılında, yayımlanmaya başlayan ve Cumhuriyet dönemine 48 yıl boyunca tanıklık etmiş Fransızca yayımlanan bir cemaat gazetesi olan Le Journal d'Orient'ın tarihsel bir belge olarak, belirli bir dönemde dünyadaki ve Türkiye'deki önemli olaylara bir cemaat gazetesi olarak nasıl yer verdiğini incelemektir. İki önemli olay incelenmiştir: Bunlardan biri, Türkiye'de çok partili hayata ve demokrasiye geçiş sürecinin bir sembolü olarak 21 Temmuz 1946 seçimleri, ikinci, gazetenin kimliğiyle olan bağlantısı nedeniyle İsrail Devleti'nin 14 Mayıs 1948 yılındaki kuruluşudur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyse a specific period of time, 1945 ? 1948, through the eyes of a community newspaper which was published in French between the years 1918 ? 1971. Two issues were selected and analysed in detail by using discours analyse as a method. One of the issues is the elections in Turkey in 21 July 1946 and the other is the establishment of the state of Israil in 14 May 1948.