Terör örgütlerinin bir propaganda aracı olarak interneti kullanması: Örnek olay PKK terör örgütü
Terrorist organizations and internet as a means of propaganda: PKK sample case study
- Tez No: 250397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİLER DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Public Administration, Communication Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
İnternetin geleneksel iletişim araçlarının yapısal sınırlılıklarını taşımaması, yeni bir kamusal alan ve iletişim ortamı yaratarak onun güç ilişkilerini yeniden düzenleyebilecek potansiyelini ortaya koymaktadır. Bu potansiyelin toplumun her kesiminden kullanıcıya açık olması onu kısa zamanda terör örgütlerinin ilgi odağı haline getirmiştir. Günümüzde dünyadaki hemen tüm terör örgütlerinin internet sitesi bulunmaktadır.İnternet yayıncılığına ilgi duyan ve bu konuda önemli gelişme kaydetmiş terör örgütlerinden birisi de PKK'dır. PKK terör örgütü gazete, dergi, kitap yayımcılığından, televizyon ve radyo yayıncılığına kadar geniş bir ağ üzerinden propaganda faaliyeti yürütürken son yıllarda internete yönelmiş ve sayıları elliyi site üzerinden propaganda yapmaya başlamıştır.Terör örgütünün varlığı sayısı az bile olsa bir grup insanın onu meşru görmesine bağlıdır. Siyasi partiler gibi birtakım siyasi hedeflere ulaşmak isteyen terör örgütlerinin mücadelesi demokratik olmayıp zora dayalı ve yasadışı silahlı bir mücadeledir. Terör örgütleri masum insanların da öldüğü bu silahlı mücadelenin haklılığına insanları ikna edebilmek için kitle iletişim araçlarından yararlanır. Bu sebeple bir taraftan yaptıkları eylemlerle büyük medyada yer bulmaya çalışırken; bir taraftan da kendi medyalarını yaratarak hem taraftarlarını ideolojik olarak beslemeye ve bir arada tutmaya hem de yeni taraftarlar edinmeye çalışırlar.Bu çalışmada PKK terör örgütünün kurduğu anlam dünyası ve gerçeklik kurduğu, inşa ettiği dünyanın arkasında toplanılması için neler vaat ettiği ve hangi söylem stratejileri ile terör eylemlerine meşruiyet kazandırmaya çalıştığı tespit edilmiştir. Bunun için PKK terör örgütünün ideolojik ve söylemsel yapısı incelenerek, bu yapının internet metinlerinde nasıl kurulduğu araştırılmış ve terör eylemlerinin internet yoluyla hangi dilsel ve söylemsel stratejiler kullanılarak meşrulaştırıldığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Mass media today has become far more effective in shaping the worldviews of human beings than it was any time in history. Being aware of this truth, terrorist organizations attach greater importance to press and publication activities. Turkey is quite a rich country as to the publications of terrorist organizations. Analyses carried out on these publications will provide us with beneficial information on how the terrorist organizations, posing great danger for the security of our country and the world, exploit the media, and with what ideals in their publications, what kind of a ?world? they offer their adherents.This study assesses the two representatives of ultra-right and ultra-left terrorist organizations, namely Islamist IBDA-C and communist-prone DHKP-C respectively, and analyzes the way they legalize their acts in their publications, and what kind of a world they build while striving to actualize this legitimacy.As a result of the analysis, it seems that both terrorist organizations, adopting two completely opposite ideologies, have legalized their actions in similar ways through publication, and the discourse features of the ?worlds? they build show similarities to a great extent.