Gazetecilik eğitimi: Değişim ihtiyacı ve dönüşümler
Gazetecilik eğitimi: Değişim ihtiyaci ve dönüşümler
- Tez No: 250396
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA TOKGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Gazetecilik, Education and Training, Journalism
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 434
Özet
Bu tezin konusunu gazetecilik eğitimi oluşturmaktadır. Çalışmada, gazetecilik eğitimin bugün ki durumunu anlamak için, gelişen toplumsal ilişkiler ve bu ilişkilerin hem eğitim alanında hem de endüstrideki yansımalarına bakmak gerektiği anlayışından hareket edilmiştir. Yeni iletişim teknolojilerinin medya sektöründe neden olduğu dönüşümlerden yola çıkılarak gazetecilik eğitimi pratiğini anlamaya ve bu pratik kapsamında var olan bazı eğilimlerin ve karakteristik özelliklerin ortaya konulmasına çalışılmıştır.Dünyada ve Türkiye'de gazetecilik eğitimine dair güncel bir araştırmayı konu edinen bu çalışmanın temel amacı, gazetecilik eğitimine dair süregelen tartışmalardaki teori/pratik, özel/kamu, sanayi/okul gibi yerleşik kategorileştirmelerin dışında, konuyu, siyasi, ekonomik ve teknolojik gelişmeler çerçevesinde dönüşen medya sektöründe ortaya çıkan değişimler ve bu değişimlerin doğurduğu ihtiyaçlar, beceriler ve eğitimin dönüşmesi, üniversitelerin maddi altyapı kapasiteleri, eğitim kadrosu, öğrencilerin nitelikleri ve istihdam olanakları gibi çok boyutlu bir şekilde ele almaktır. Çalışma konuyu bütünsel anlamda ele alması dolayısıyla önem taşımaktadır. Çalışmanın veri toplama tekniğini ise; literatür taraması, belgesel gözlem, anket gibi veri toplama şablonları oluşturmuştur.Tezin birinci ve ikinci bölümünde çalışmaya ilişkin açıklamalara yer verilerek, araştırmanın teorik çerçevesi oluşturulmaya çalışılmıştır. Buna göre birinci bölümde sosyal bir olgu olarak gazeteciliğin geçmişten günümüze dönüşümü ele alınmış, yeni medya ortamına ilişkin yeni pratikler ve yeni istihdam biçimleri değerlendirilmiştir. İkinci bölümde de dünyada ve Türkiye'de gazetecilik eğitiminin mevcut durumu betimleyici bir yaklaşımla açıklanmıştır. Türkiye'deki iletişim fakültelerinin sorunlarına da değinildiği bu bölümde, ayrıca, Türkiye'de medyadaki teknolojik altyapı ve bu durumun getirdiği iş yapma pratiklerinin hem sektör içi hem de eğitim kurumlarındaki yansımaları incelenmiş, daha özgürlükçü bir eğitim modelini geliştirebilmek için eğitim kurumların fiziki altyapıları, eğitim stratejileri eleştirel pedagoji perspektifinden irdelenmiştir.Araştırmanın uygulama kısmını oluşturan üçüncü bölümde ise, gazetecilik eğitimi, uygulanan anketler sonucunda, öğrenci, akademisyen ve profesyoneller bağlamında ele alınarak, her üç örneklem grubunun konuya ilişkin görüş ve önerileri değerlendirilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is education of journalism. Because of understand current situation of the education of journalism, the starting point of the work is looking up developing social relations and reflections of this relations in both education and industry area. This work tries to put an understanding about comprehending of practice of journalism education and some trends and characteristic sides of it through the transformations which are created by new communication technologies in the media sector.Basic aim of the work which considers an actual research about education of journalism is to conceive comprehensively the subject that includes material substructure and educational staff of universities, qualities and employment conditions of students, alternations occured in the turning media sector, transformation of education and skills except traditional categorization in debates on education of journalism such as theoretical/practical, private/public and industry/school. Therefore the importance of the work is to take up the subject as a whole. Data collection technique of the thesis is shade with hatches, documental observation and public survey.The work breaks down into three chapters. First chapter is dealing with the transformation of journalism from past to present as a social fact. It also presents an examination of new practicals and employment forms resulted from new media environment. Second part is expounding current situation of education of journalism in both Turkey and the world with a marker approach. Additionally, this chapter is overhanging an analysis on the matters of communication schools and thecnological basicstructure of media in Turkey.In the third chapter which composes exercise part of the work, education of journalism is evaluated in the context of students, academics and professionals as related to the results of surveys. View and suggestion of the each sample group is interpreted.