Analysis of the digitalization level of European Union (EU) countries with multi-criteria decision making (MCDM) methods
Çok kriterli karar verme (ÇKKV) yöntemleriyle Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin dijitalleşme düzeyinin analizi
- Tez No: 1018482
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR SENNAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Teknolojideki gelişmelerle birlikte hızla değişen günümüz dünyasında, iş yapma biçimi, üretim ve imalat süreçleri, sosyal ve günlük yaşam, Endüstri 5.0 çağında dijitalleşme tarafından önemli ölçüde etkilenmekte ve yeniden şekillenmektedir. Dijitalleşme, büyük veri analitiği, yapay zeka, makine öğrenimi, bulut bilişim, Nesnelerin İnterneti ve siber-fiziksel sistemler gibi çeşitli son teknoloji ürünlerini içermektedir. Telekomünikasyon, sağlık, eğitim, finans, e-ticaret, pazarlama, lojistik, tedarik zinciri ve kamu hizmetleri, teknolojilerin avantajlarından yararlanarak dönüşüme uğramaktadır. Dahası, dijitalleşmenin ülke düzeyinde de önemli sonuçları vardır. Bu nedenle, ülkelerin dijitalleşme düzeyini değerlendirmek, politikalar oluşturulurken kritik önem kazanmıştır. Literatür taraması, dijitalleşmenin Dijital Ekonomi ve Toplum Endeksi (DESI) ile güçlü bir şekilde ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, dijitalleşme düzeyini etkileyen uygun DESI göstergelerini belirlemeyi amaçlamaktadır ve 2025 yılına ait DESI verileri Eurostat'tan toplanarak benzersiz bir veri seti oluşturulmuştur. 27 Avrupa Birliği ülkesi, hem eşit hem de entropi ağırlıkları dikkate alınarak MOORA, MABAC ve TOPSIS olmak üzere üç Çok Kriterli Karar Verme yöntemi uygulanarak sıralanmıştır.“İnternet Üzerinden Finansal Faaliyetler”göstergesi en yüksek öneme sahipken,“Bireylerin İnternet Faaliyetleri”en düşük öneme sahiptir. Genel sıralama sonuçlarında yüksek bir tutarlılık mevcuttur. Bu çalışmanın sonucunda, Danimarka, Finlandiya ve Estonya (İskandinav Ülkeleri), Hollanda, Lüksemburg, Belçika (Benelüks Ülkeleri) ve İrlanda en yüksek dijitalleşme seviyelerine sahiptir. Bulgaristan, Yunanistan ve Romanya (Balkan Ülkeleri) ise son sırada yer almaktadır. Hükümetler açısından bakıldığında, dijitalleşmenin etkisi hafife alınamaz. Teknoloji ilerledikçe, politika geliştirme sürecinde yol gösterici çalışmalara olan talep artacaktır.
Özet (Çeviri)
In today's rapid changing world with advancements in technology, the way of doing business, production and manufacturing processes, social and daily life are significantly influenced and reshaped by digitalization within the era of Industry 5.0. Digitalization involves miscellaneous state-of-the-art technologies such as big data analytics, artificial intelligence, machine learning, cloud computing, Internet of Things and cyber-physical systems. Telecommunication, healthcare, education, finance, e-commerce, marketing, logistics, supply chain and public services are transformed by benefiting from advantages of technologies. Furthermore, digitalization has crucial consequences at country level. Therefore, assessing digitalization level of countries has gained critical importance while establishing policies. Literature review indicates that digitalization is strongly associated with Digital Economy and Society Index (DESI). This study is aimed to determine suitable DESI indicators affect level of digitalization and DESI data belonging to 2025 were collected from Eurostat and unique dataset was built. 27 European Union countries are ranked by implementing three MCDM methods which are MOORA, MABAC and TOPSIS by considering both equal and entropy weights.“Financial Activities over the Internet”indicator has the highest importance while“Individuals' Internet activities”has the lowest. There is high consistency among overall ranking results. As a result of this study, Denmark, Finland, and Estonia (Nordic Countries), the Netherlands, Luxembourg, Belgium (Benelux Countries), and Ireland have the highest digitalization levels. Bulgaria, Greece, and Romania (Balkan Countries) are ranked last. From the perspective of governments, influence of digitalization cannot be underestimated. As technology advances, the demand for guiding studies will increase while developing policies.