Şizofreni Hastalarında İşlevsel İyileşme Ölçeği'nin Türkçe versiyonunun geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
The validation of Turkish version of Functional Remission of General Schizophrenia Scale (FROGS)
- Tez No: 250414
 - Danışmanlar: PROF. DR. ALP ÜÇOK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Maltepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
 - Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 104
Özet
Son on yıl içerisinde psiko-sosyal terapilerin ve antipsikotik İlacların gelişimi ile birlikte Şizofreni hastalığının semptomlarında iyileşmeler gözlenmektedir. Buna paralel olarak ağır ruhsal bozukluklarda işlevselliğin ölçülebilmesi amacıyla ülkemizde ve dünyada sayıları gittikçe artan ölçekler geliştirilmektedir.İşlevsel remisyon, Şizofreni hastalarının bağımsız yaşamalarına olanak sağlayan, ebeveynlerine, iş hayatlarına, kişiler arası ilişkilerine, sosyal ortamlara yeniden uyum sağlamaya yönelik önemli bir tedavi amacıdır. Bu nedenle, klinik çalışmalarda ve hasta değerlendirmelerinde kullanım için uygun Fransızca dilinde geliştirilmiş olan, Şizofreni Hastalarında İşlevsel iyileşme Ölçeği'nin Türkiye koşullarına uygun geçerlilik, güvenilirlik ve norm çalışmasının yapılması amaçlanmıştır.İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalında ayaktan ve yatarak tedavi gören 18 - 65 yaş arası 102 Şizofreni hastası çalışmaya alınmıştır ile.Araştırmada Şizofreni Hastalarında İşlevsel iyileşme Ölçeği'nin (silo) güvenilirlik çalışması için, her bir alt ölçeğin, aritmetik ortalama, standart sapma değerleri, iç tutarlık kat sayıları ve madde analizi işlemleri, geçerlilik çalışmaları içinse Kaiser-Meyer Olkin ve Bartlett's sonuçları bulunmus ve faktör analizi , kapsam ve Kriter geçerliliği Hesaplamaları yapılmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, Şizofreni Hastalarında İşlevsel iyileşme Ölçeği'nin ve alt ölçeklerinin geçerli ve güvenilir olduğunu göstermiştir. Sonuçların elde edilen ölçeğin orijinaline oldukça benzer olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In last decade, along with the substantial improvement of antipsychotic medicine and psychosocial therapies, amelioration of the symptoms of schizophrenia has been observed. At the same time, an increasing number of scales are developed in our country and worldwide, which intend to measure the level of functionality for severe mental disorders.Functional remission is an important goal of treatment, which provides possibility of an autonomous lifestyle for schizophrenia patients, allowing them to re-adapt to their relationships with parents, work life, other interpersonal relationships and social contexts. Functional Remission of General Schizophrenia Scale was developed in French for use with research as well as clinical patient evaluation purposes. I intend to carry out the validity and reliability study of this scale in order to make it eligible for use within conditions of Turkey.102 schizophrenia patients, between the ages of 18 and 65, who were either inpatients staying at the clinic or receiving treatment as outpatients in the Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, Psychiatry Department were included in the study.In this research, reliability of Functional Remission of General Schizophrenia Scale, was assessed by taking the arithmetic average, standard deviation, internal consistency coefficients and material analysis procedures of every subscale. Also, the content validity and criteria validity of the scale were calculated.The results of the study show that Functional Remission of General Schizophrenia Scale and its subscales are reliable and valid. The findings of the study are identified as very similar to the original scale.