Profesyonel futbolcularda depresyon düzeyi, anksiyete düzeyi ve kişilik özelikleri ile sporda başarı motivasyonu arasındaki etkileşimin incelenmesi
Investigating the relationship between competitive motivation and depression, anxiety levels, and personality characteristics in professional soccer players
  1. Tez No: 250423
  2. Yazar: MUSA TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı, profesyonel futbolcuların depresyon düzeyleri, anksiyete (kaygı) düzeyleri ve kişilik özellikleri ile müsabaka motivasyonu arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Bu amaca yönelik olarak 2008-2009 yıllarında Türkcell Süper Liginden Trabzonspor, TFF 2. Liginden Beylerbeyispor, Arsinspor, Trabzon Karadenizspor, Ankara Demirspor ve Avrupanın çeşitli liglerinde futbol oynayan Türkiye Ümit Milli Futbol Takımı futbolcuları ile birlikte, toplam 74 profesyonel erkek futbolcu katılımcı olarak örneklem alınmıştır.Profesyonel futbolcuların depresyon düzeyini ölçmek için Beck Depresyon Ölçeği, anksiyete (kaygı) düzeyini ölçmek için Beck Anksiyete Ölçeği, kişilik özelliklerini ölçmek için Cloninger'in Mizaç Ve Karakter Envanteri, müsabaka motivasyonunu ölçmek için ise Willis Spora Özgü Başarı Motivasyonu ölçekleri kullanılmıştır.Yapılan analizler sonucunda, profesyonel futbolcularda depresyon ve anksiyete (kaygı) düzeylerinin, başarı motivasyonu ile negatif yönde ve anlamlı düzeyde ilişkili olduğu; futbolcuların depresyon düzeyi arttıkça başarı motivasyonlarının düştüğü belirlenmiştir.?Yenilik arayışı? eğilimi gösteren kişilik özelliğine sahip olan futbolcuların, bu kişilik özelliğine sahip olmayan futbolculara göre başarı motivasyonlarının daha yüksek, ?zarardan kaçınma? eğilimi gösteren kişilik özelliğine sahip olan futbolcuların, bu özelliğe sahip olmayan futbolculara göre başarı motivasyonlarının daha düşük olduğu saptanmıştır, ?Kendi kendini yönetme puanları ile başarı motivasyonları arasında pozitif yönde anlamlı ilişkinin olduğu belirlenmiştir.?İşbirliği yapma?, ?ödül bağımlığı?, sebat etme? ve ?kendini aşma? eğilimi gösteren kişilik özelliğine sahip olan profesyonel futbolcularla, olmayanların başarı motivasyonları arasında anlamlı bir farklılık belirlenmemiştir.18-23 yaş arası profesyonel futbolcular ile 24 yaş ve üstü profesyonel futbolcuların başarı motivasyonları arasında anlamlı bir farklılık belirlenmemiştir. Antrenörden sık talimat alan ve almayan profesyonel futbolcuların başarı motivasyonları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between competitive motivation and depression, anxiety levels, and personality characteristics in professional soccer players. 74 professional male soccer players from Trabzonspor, Beylerbeyispor, Arsinspor, Trabzon Karadenizspor, Ankara Demirspor, and U20 Turkish National Team were included. Beck Depression Inventory, Beck Anxiety Scale, Cloninger?s Temperament and Character Inventory, and Willis Sport Motivation Scale were administered. Depression and anxiety levels were negatively correlated with sport motivation levels. Sport motivation levels were correlated positively with Novelty Seeking and Self-Directedness scores and negatively with Harm Avoidance scores. Cooperativeness, Reward Dependence, Persistence, and Self-Transcendence scores were not correlated with sport motivation levels. No significant differences were found between professional athletes above 23 and under 23 year-old. In order to achieve higher levels of athletic motivation, depression and anxiety levels should be kept under control and specific motivational strategies targeting certain personality characteristics should be developed and delivered.