Futbolu bırakan kişilerde serbest zaman egzersiz düzeylerinin genel sağlık üzerine etkileri
The effects of leisure time activity levels on health of retired footballers
- Tez No: 523615
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA MELEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Serbest zaman; yaşamın pratik ihtiyaçlarını (çalışma saatleri, yeme ve uyuma gibi fizyolojik ihtiyaçlarını) yerine getirdikten sonra arta kalan zaman dilimleridir. Bu zaman dilimini değerlendirmek için; bireylerin özgür iradeleriyle seçtikleri ve belirli kurallara bağlı olmadan katıldıkları etkinliklere serbest zaman etkinlikleri veya rekreatif etkinlikler denir. Serbest zaman fiziksel egzersizlerinin; yaşam kalitesi, sağlığın korunması ve geliştirilmesi açısından oluşturduğu değer kabul edilen bir gerçektir. Düzenli yapılan fiziksel aktiviteler; kalp-damar sistemi ve fonksiyonlarının sağlıklı şekilde çalışmalarını sağlarken; yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, şeker hastalığı, aşırı kilo, kolesterol gibi risk faktörlerini etkili bir şekilde azaltır. Fiziksel aktiviteyi amatör ve profesyonel olarak sınıflandırabiliriz. Türkiye'de spor profesyonelliği 1951'de Futbol Federasyonunun profesyonelleşmesi ile başlamıştır. Futbol, uzun süreli değişik şiddet ve yön değiştirmeli koşuların olduğu teknik, taktik beceri gerektiren kuvvet, çeviklik ve dayanıklılık gibi fiziksek özelliklerin ön plana çıktığı spor dalıdır. Günümüz futbolunda başarılı olabilmek için yüksek şiddetli antrenmanlar yapılarak, üst düzey performansa ulaşmak istenmektedir. Fakat bu performansın uzun süre korunması zordur. Futbolcular; fiziksel, psikolojik ve sosyal yönden performanslarını koruyamadıklarında futbol yaşantılarına son verirler. Spor kariyerini sonlandıran sporcuların bu süreç ve sonrasına gösterdikleri uyumla ilgili birçok çalışma yapılmış ve yaşanan travmalar ortaya çıkartılmıştır. Yapılan çalışmalarda; bireylerin alkol ve uyuşturucu maddeler kullandığı, akut depresyon, beslenme bozuklukları, kimlik bunalımı, kendine güvende azalma, intihara teşebbüs gibi durumlar yaşadıkları tespit edilmiştir. Aktif sporculuğu bırakarak tamamen sedanter yaşama geçmiş veya rutin olarak haftanın belirli günleri sportif aktivitelerine devam eden sporcuların sağlık durumları fiziksel, fizyolojik ve psiko-sosyal yönden özellikle yurtdışında araştırılmaktadır. Türkiye'de de bu yönde yapılan araştırmaların daha çok psiko-sosyal alanlarda olduğu görülmektedir. Futbolcuların profesyonel futbolu bıraktıktan sonra yaşadığı sağlık sorunları ve serbest zaman egzersizlerine katılımlarının sağlık düzeylerine etkisinin araştırılmasına yönelik ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Free time is a period of time which remains after carrying out the practical needs of the life (work hours, physiologic needs such as eating and drinking). In order to evaluate these periods of time, the activities that individuals join and choose freely, without depending on any rules are called free time activities or re-creative activities. It is an accepted valuable fact that the free time physical activities protect and improve the quality of life and health. While the regular sport activities providing the cardiovascular functions work healthfully, it decreases the risky factors of hypertension, hearth deceases, diabetes, obese and cholesterol in an effective way. We can categorize the physical activities as amateur and professional. Sport professionalism began in 1951 in Turkey with the institutionalization of Football Federation. Football is branch of sport that stands out on a technique which contains long runs with various tempo and way changing, strength which requires tactical ability, agility, endurance and many other physical features. Today's football requires high level training in order to be successful but keeping the performance in top level for a long time is difficult. Footballers end their careers when they cannot keep their physical, psychological, and social conditions well. There are many researches made about these players which reveal the quitting process and the adaptation afterwards and stated the traumas. Studies confirmed that they used alcohol, drugs and had acute depression, nutrition disorders, identity depression, decreases self-confidence, and suicidality. After quitting the active sport career and began the sedentary life or makes some exercises in the week randomly are something investigating in abroad especially on state of health, physiologic, psycho-social aspects. In Turkey, this way of studies are more based on psycho-social aspects. The health problems and how does attending a free time activity effect their lives on the level of health after quitting the football needs to be investigated.