Profesyonel futbolcularda fiziksel uygunluk düzeyleri ile yaralanma riskleri arasındaki ilişkinin karşılaştırılması
Comparison of relationship between physical fitness level and injury risks in professional soccer players
- Tez No: 164540
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. EDİBE YAKUT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 71
Özet
V ÖZET Şahin U., Profesyonel Futbolcularda Fiziksel Uygunluk Düzeyleri ile Yaralanma Riski Arasındaki İlişkinin Karşılaştırılması, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara 2005. Fiziksel uygunluk yaralanma için intrinsik bir risk faktörüdür. Çalışmamızda fiziksel uygunluğun yaralanma riski ile ilişkisini araştırmak amaçlandı. 2. lig takımından 27 kişi değerlendirildi. Futbolculara sezon öncesi, ortası ve sonrası fiziksel uygunluk testleri (dikey sıçrama, 20 m. mekik koşusu, 30 m. sürat koşusu, 505 testi, otur uzan testi) ile Beck Depresyon ölçeği ve Sürekli Kaygı Ölçeği uygulandı. Ayrıca yaralanan futbolculara Yaralanma Mekanizmaları Anketi uygulandı. Sezon başından sonuna doğru fiziksel uygunluk parametreleri düzeylerinde iyileşme gözlendi (p0,05).
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Şahin U., Comparison of Relationship Between Physical Fitness Level and injury Risks in Professional Soccer Players, Hacettepe University, institute of Health Sciences, Program in Physical Therapy and Rehabilitation, Master of Science Thesis, Ankara 2005. Physical fitness is an intrinsic risk factor for injury.The aim of this study was to investigate relationship between physical fitness and injury risk in soccer players. Totally 27 professional soccer players from 2. league were assessed in this study. Physical fitness tests (vertical jump, 20 m. shuttle run, 30 m. sprint, 505 test, sit and reach, skinfold) and Beck Depression Inventory and Continual Anxiety Scale were applied to the all players at begining, middle and ending the season, othervise, Questionnaire of Injury Mechanisms was applied to the injured players. When the comparing of post season's, values according to the pre season values were improved (p0.05).