Amatör ve profesyonel futbolcuların Covid–19 pandemi döneminde mental sağlıklarının araştırılması
Investigation of mental healt of amateur and professional football players in the Covid–19 pandemic period
  1. Tez No: 692105
  2. Yazar: HASAN AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜRSEL BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı Covid-19 pandemi döneminde amatör ve profesyonel futbolcuların mental sağlıklarını araştırılmasıdır. Bu amaçla 49 amatör kadın, 68 amatör erkek ve 34 profesyonel erkek futbolcular çalışmaya katılmıştır. Katılımcıların uyku kalitesi ve depresyon belirtilerini ölçmek amacıyla 24 sorudan oluşan Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ve 21 sorudan oluşan Beck Depresyon Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Değerler minimum, maksimum, ortalama, standart sapma, standart hata şeklinde ortaya koyuldu. Anlamlılık düzeyi p0.05) Sonuç olarak Covid-19 pandemi döneminde amatör kadın ve amatör erkeklerin uyku kalitesinin kötü, profesyonel erkeklerin uyku kalitesinin iyi olduğu söylenebilir. Covid-19 pandemi döneminde amatör kadınların depresyon belirtisinin kötü, amatör erkek grubunun orta ve profesyonel erkeklerin depresyon belirtilerinin iyi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the mental health of amateur and professional football players during the Covid-19 pandemic period. For this purpose, 49 amateur female, 68 amateur male and 34 professional male football players participated in the study. The Pittsburgh Sleep Quality Index consisting of 24 questions and the Beck Depression Scale consisting of 21 questions were applied to measure the sleep quality and depression symptoms of the participants. The obtained data were analyzed with the SPSS 22.0 program. Values were presented as minimum, maximum, mean, standard deviation, and standard error. Significance level was accepted as p0.05) As a result, it can be said that the sleep quality of amateur women and amateur men is bad, and the sleep quality of professional men is good during the Covid-19 pandemic period. It can be said that the depression symptoms of amateur women are bad, the amateur men's group is moderate, and the depression symptoms of professional men are good.