Uluslararası pazarlara girmede markalaşmanın yeri ve önemi: Turquality örneği
The role and importance of branding in entry in international markets: The example of Turquality
- Tez No: 833922
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL BANU DAYANÇ KIYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Markayı, bir satıcının hizmet ya da malını diğer satıcıların ürünlerinden farklı olarak ifade eden isim, terim, dizayn, sembol ya da diğer özellikler şeklinde tanımlayabiliriz. Markalaşma ise iş stratejileri arasında en önemli unsurlardan birisidir. Piyasa şartlarının daha rekabetçi hale gelmesi sonucunda markanın gelişmesi ve marka kimliğinin oluşturularak karlı büyümelerin sağlanması bir gereklilik haline gelmiştir. Uluslararası pazarlara açılacak olan işletmeler iç pazarlara kıyasla daha yüksek risk oranları ile karşı karşıyadır ve belirsizlikler daha fazladır. Bu sebeple bu şirketlerin kendilerinde daha büyük bir şirket tarafından desteklendiklerinde daha olumlu sonuçlar elde edebilmektedirler. Araştırmamızda dış pazarlara girme sürecinde Turquality'nin rolü, bu programı uygulayan şirketlerin yöneticileri ile derinlemesine mülakat yöntemi ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Brand can be defined as a name, design, term, symbol or any other feature that differentiates one seller's service or goods from another sellers' products. Branding is one of the most important steps of business strategies. As conditions of market became more competitive, development of a brand and brand identity has also gained importance in terms of profitable development. Companies who plan to getting into foreign market face with greater risks and uncertainities. As a consequence, when they are supported by a bigger company, they can benefit more from those risks and uncertainities. In our study, the role of Turquality in the process of getting into foreign market is investigated through interviews with the managers of those companies that are supported by the Turquality programme.