The Ottoman Empire and the European international society: A theoretical-historical analysis
Osmanlı İmparatorluğu ve Avrupa uluslararası toplumu: Kuramsal-tarihsel bir analiz
  1. Tez No: 250483
  2. Yazar: BEHİCE ÖZLEM GÖKAKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ L. KARAOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 387
Özet
Bu tez, on dokuzuncu yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu ile Avrupa uluslararası toplumu ilişkilerini İngiliz Okulu Uluslararası İlişkiler Teorisi bakış açısıyla analiz etmektedir. Birincil ve ikincil kaynakları kullanarak, İngiliz Okulu teorisinin Avrupa uluslararası toplumunun genişlemesi ve Avrupalı olmayan devletlerle ilişkileri hakkında bazı tarihsel tezlerini toplumsallaşma açısından ele alarak geliştirmeye çalışmıştır. Bu tez Osmanlı bakış açısına odaklanarak Avrupa uluslararası toplumuna ve genişlemesine, Avrupa-dışı bir bakış açısından eleştirel bir yaklaşım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation analyzes the Ottoman Empire?s relationship with European international society in the nineteenth century through the English School of International Relations Theory. By use of primary and secondary sources, this dissertation attempts to refine some of the historical arguments of the English School in reference to the expansion of European international society and the socialization of non-European states. By focusing on the Ottoman perspective, this dissertation presents a critical understanding of European international society and its expansion from a non-European perspective.