Burial costoms of Clazomenae in the Iron Age (1100 - 500 bc)
Clazomenae'de Demir Çağı ölü gömme gelenekleri (1100 - 500 bc)
  1. Tez No: 250486
  2. Yazar: POLAT ULUSOY
  3. Danışmanlar: DR. CHARLES GATES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışma Clazomenae kentinin Demir Çağları ve Arkaik dönemdeki ölü gömme geleneklerini incelemektedir. Tez kapsamında Clazomenae kentine öncelik verilmesinin nedeni kentin Protogeometric dönemden Arkaik dönemin sonuna kadar yoğun bir bilgiye sahip olmasıdır. Burada temel amaç, mezar ve mezarlıklardan bilgileri toplayıp ve derleyip, Clazomenae ölü gömme gelenekleri için daha genel ve kapsayıcı bir sonuca ulaşmaktır. Çalışma, Clazomenae'de Protogeometrik dönemden Arkaik dönem sonuna kadar açığa çıkarılmış mezar, mezarlık alanları ve nekropolleri mezar tipleri, pratikleri, hediyeleri, yaş ve cins açısından tanıtacaktır. Çalışmanın en önemli amacı farklı dönemlerdeki kent ve mezarlık ilişkisini; mezarlıkların konumu; belirli mezarlıkların yayılımı, gelişimi ve gömme geleneklerinin değişimi; bunun yerleşim yapısındaki etkileri; mezarlıkların devamlılığı, devamsızlılığı ve değişiminden yola çıkarak anlamaya çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
The present work is a study on the burial customs of Clazomenae in the Iron Age and Archaic period. Special attention is given to Clazomenae, since it yielded significant information from the Protogeometric to the end of the Archaic period. The major aim here is to collect the specific grave and necropolis information and try to interpret them for reaching more holistic conclusions about the burial customs of Clazomenae. This work introduces the burials, burial grounds, and cemeteries of Clazomenae from the Protogeometric to the end of the Archaic period with respect to grave types, grave goods, burial practices, gender, and age. One crucial aim of this work is to understand settlement and necropolis relationship in different periods by the means of the location of the burial grounds; the significance of the extension, development, and changing burial customs of specific cemeteries and their importance with regards to the settlement pattern; and the importance of the continuity, discontinuity, and change of burial grounds through the periods.