Party implementation
Parti yapısıyla uygulanabilirlik
  1. Tez No: 250488
  2. Yazar: HASAN TAHSİN APAKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARHAD HUSSEİNOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 27
Özet
Bu çalışmada parti yapısıyla uygulanabilirlik kavramı ortaya konulmaktadır.Parti yapısıyla uygulanabilirlik klasik uygulanabilirlik kavramının partilerinfarklı grup içi seçim kurallarına sahip olmasına izin veren bir uzantısıdır.Bir partinin üyelerinin ortak bir tercih sıralamasına göre işbirliği içerisindedavrandıkları varsayılmıştır. Bu bağlamda, bir seçim kuralı işbirlikçi manipulasyona karşı dayanıklı ise, bunun parti yapısıyla uygulanabilir bir kuralolduğu söylenir. Bu tezde, parti yapısıyla uygulanabilirlik ile ilgili bazıgereklilik ve yeterlilik sonuçları ispatlanmıştır. Bazı kısıtlamalar altında,sosyal seçim kuralı parti yapısıyla uygulanabilir ise herhangi bir partinin tercihettiği seçeneklerin toplum tarafından da seçilmesi gerektiği gösterilmiştir.Bunun yanında, sosyal seçimler farklı grupların tercihlerin birleşimi olarakifade edilebilirse, sosyal seçim kuralının parti yapısıyla uygulanabilir olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study party implementation concept is introduced. Party implementationis an extension of classical implementation allowing different parties tohave group-specific choice rules. Members of a party are assumed to act cooperativelyaccording to a common preference. In this context, a choice ruleis said to be party implementable if it is robust to co-operative manipulation.In this thesis some necessity and sufficiency results for party implementationis proven. In particular, it is shown that under some restrictions if the societieschoice rule is party implementable, an alternative that is chosen by anygroup should also be chosen by the society. Moreover, it is shown that if thecollective choice can be represented by the union of different groups' choice,then the social choice rule should be party implementable.