Sectoral informality in Turkey
Türkiye'de sektörel kayıtdışılık
  1. Tez No: 250489
  2. Yazar: YASİN DALGIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİN SAYEK BÖKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez, Türkiye'deki sektörel bazda kayıtdışı istihdam olasılığını ve bunun olası nedenlerini incelemektedir. İşçi karakteristiklerinin ve sektörel özelliklerin ayrıştırılmasından sonra sektörlerin yeni kayıtdışılık düzeyleri hesaplanmıştır. Bu yeni kayıtdışılık ölçüleri, sektörler arasında kolay ve anlaşılabilir yorumlar yapılmasına imkân vermektedir. Bu yeni ölçülere bakıldığında, tarım (tarım, ormancılık ve balıkçılık) ve inşaat sektörlerinde çalışan insanların kayıtdışı çalıştırılmaya daha yatkın oldukları bulunmuştur. Ayrıca, finansal (finansal aracılık, ev sahipliği, kiralama ve ticari faaliyetler) sektör ve madenciliğin (madencilik ve taşocakçılığı) kayıtdışı istihdam açısından göreceli olarak daha formal olduğu göze çarpmaktadır. Ek olarak, sektörlerde kayıtdışı istihdam olasılığı farklılıklarının nedenleri arasında sektörel banka kredilerinin Gayri Safi Milli Hâsıla'ya oranının ve sektörlerde çalışan erkek işçi oranının önemli olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates the sectoral based probability of informal employment and its possible determinants. By decomposing the effects of workers? characteristics and sectoral features on probability of informal employment, new measures of informality degrees of sectors are calculated. These new informality measures provide an easy and understandable interpretation and comparison across sectors. These new measures suggest that people who work in agriculture (includes agriculture, forestry and fishing) and construction sectors are more likely to be employed informally, while financial (financial intermediation, real estate, renting and business activities) and mining (mining and quarrying) sectors are relatively more formal in terms of employment. Additionally, among the determinants of differences in the probability of informal employment, the share of male workers and the amount of sectoral credits over GDP are found to be significant.