The coauthors' problem revisited: From networks to covers
Ortak yazar modelinin genişletilmesi : Ağlardan örtülere
- Tez No: 250491
- Danışmanlar: PROF. SEMİH KORAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez çalışmamızda, daha önce Jackson ve Wolinsky, 1996, tarafından önerilmiş olan Ortak Yazar Modelini yeniden inceliyoruz. Örtü kavramı ile çoklu bağlara izin vererek Genelleştirilmiş Ortak Yazar Modelini sunuyoruz. Modeli sinerji ailesinin iki uç üyesi olan farklı sinerji terimlerini kullandığımız fayda fonksiyonları altında inceliyoruz. Verimli ve bağa göre kararlı olan örtülerin yapılarını sinerji terimine bağlı olarak değiştiğini buluyoruz. Daha sonra, örtüler için çekirdek ve çekirdek kararlılık kavramlarını tanımlıyor ve çekirdek kararlı yapıların özelliklerini inceliyoruz. Oyuncu merkezli esnek dağıtım kuralı altında çekirdek ve çekirdek kararlılık kavramları arasındaki ilişkiyi buluyoruz. Son olarak, içsel örtü oluşumunu hiperkenar oluşturma oyunu olarak adlandırdığımız stratejik oyun vasıtası ile inceliyoruz. Örtüler için Nash kararlılık ve Güçlü Nash kararlılık kavramlarını tanımlıyor ve bu kararlılık yapısına sahip örtülerin özelliklerini buluyoruz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we reexamine the Coauthors' Problem, introduced by Jackson and Wolinsky, 1996. We propose the Extended Coauthor Model using the cover notion allowing for multilateral links among authors. We study the model under two utility functions, which are the extreme members of the class of utility functions induced by different synergy terms. We find the structure of the efficient and the link-wise stable covers formed under different utility functions, which depend on the synergy term under consideration. Moreover, we introduce the core and the core stability concepts for covers and investigate the properties possessed by core stable covers. We find the relationship between the allocation induced by core stable covers and the allocations in core, under player based flexible allocation rule. Finally, we inverstigate the endogenous cover formation via a strategic form game, called the hyperlink formation game. We define Nash stability and Strong Nash stablity for covers and study the characteristics of such covers.