The sensitivity of loan growth and the existence of bank lending channel during the new regulatory environment in Turkey
Türkiye?deki yeni denetleme ortamında kredi büyüme hassasiyeti ve banka kredi kanalının varlığı
- Tez No: 250492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA ÖZYILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Para aktarım mekanizmasını ve dolayısıyla banka kredileri kanalını oluşturan teorik yapı, para politikalarının ülke üretimine yapacağı etkiler konusunda anlaşılır bir açıklama getirmektedir. Ancak bu etkileri verilerle belirlemek araştırmacılar için bir sorun olmaktadır. Bu tez, iki aşamalı bir ekonometrik yaklaşımla banka kredilerindeki büyüme hassasiyetlerini Türkiye'deki yeni düzenleme ortamında araştırmakta ve para arzındaki daralmalarla banka kredilerinin büyüme hassasiyetleri arasında bir ilişki bulmayı amaçlamaktadır. Tezde incelenen altı alternatif hassasiyet türü vardır: (1) Banka kredi büyümelerinin likiditeye olan hassasiyeti. (2) Banka kredi büyümelerinin nakit akışına olan hassasiyeti. (3) Bankaların mülkiyet türleri kontrol edilerek banka kredi büyümelerinin likiditeye olan hassasiyeti. (4) Büyük bankaların kredi büyümelerinin likiditeye olan hassasiyeti. (5) Küçük bankaların kredi büyümelerinin likiditeye olan hassasiyeti ve (6) Bankaların yabancı bankalar ile ortaklıkları kontrol edilerek banka kredi büyümelerinin likiditeye olan hassasiyeti. Elde edilen sonuçlar, Türkiye'de banka kredi büyümelerinin likidite hassasiyetlerinin para arzındaki şoklarla pozitif bir ilişkisi olduğunu onaylamaktadır. Sonuçlar ayrıca, para arzında daralma olduğu dönemlerde küçük bankaların likiditeye büyük bankalara nazaran daha bağımlı olduğunu göstermektedir. Literatürdeki ampirik bulgulara paralel bulguların yanı sıra, BDDK'nın ve BDDK tarafından getirilen düzenlemelerin etkileri gibi Türkiye bankacılık sistemine özgü özellikler de tezde yer almaktadır. Yapılan testlerin güvenilirlikleri başka ekonometrik modellerle test edilmiştir. Bütün bu sonuçlar ışığında, 1998?2009 dönemi için Türkiye'de banka kredileri kanalının var olduğu bulgusuna rastlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Theoretical framework for monetary transmission mechanism and hence for bank lending channel provides straightforward impacts of monetary policy on aggregate output, however there is a problem of identification for these impacts with aggregate data. Using a two-staged approach, the thesis studies the loan growth sensitivities of banks in the new regulatory system in Turkey and tries to identify a relationship between loan growth sensitivity and monetary tightening. There are six alternative sensitivities tested in the thesis: (1) Liquidity sensitivity of bank loan growth, (2) Income sensitivity of bank loan growth, (3) Liquidity sensitivity of bank loan growth with ownership type of banks controlled, (4) Liquidity sensitivity of large banks? loan growth, (5) Liquidity sensitivity of small banks? loan growth and (6) Liquidity sensitivity of bank loan growth with foreign affiliation of banks controlled. Results confirm that there exists a positive relationship between liquidity sensitivity of loan growth of Turkish banks and monetary policy shocks. Results also show that small banks are more liquidity dependent during contradictionary monetary policy periods than large banks. Besides the results parallel to empirical findings in the literature, characteristics of Turkish banking sector are included in the discussion such as the influence of BRSA on banks and the impacts of its regulations. Robustness of the tests are checked with additional econometric models. Hence, the findings suggest that there are evidences on bank lending channel in Turkey for the period 1998-2009.