Velayetin kaldırılması
Revocation of guardianship
- Tez No: 250493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÖKSAL KOCAAĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Velayet, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun İkinci Kitap, İkinci Kısım, Birinci Bölüm, Altıncı Ayırım başlığı altında 335 ve devamı maddelerinde düzenlenmiştir. Velayetin, farklı birçok tanımı yapılmıştır ve tarih boyunca insanlığın gelişimi ile velayet konusundaki tanımlamalar ve anlayış değişmiş, çağdaşlaşmıştır. Velayet, ana ve babanın birlikte kullandığı, şahsa sıkı sıkıya bağlı bir haktır ve velayette çocuğun menfaatleri ön plandadır. Velayet sürelidir ve velayet devam ettiği süre içerisinde ana ve babaya, çocuğun şahsı, malvarlığı ve temsili konularında birtakım haklar tanır ve yükümlülükler yükler.Kanun koyucu, velayetin düzenlenmesinin gerektiği hallerde hakimin velayete müdahale etmesinin şartlarını ve usullerini belirlemiştir. Eğer velayetin kullanılmasında, hakimin düzenleme yoluna gitmesi, bazı tedbirler alması, çocuğu bir kuruma ya da ailenin yanına yerleştirmesi gibi koruyucu önlemlere başvurması yetersiz kalacak derecede sorun var ise, diğer bir ifadeyle Türk Medeni Kanunu'nun 348. maddesinde öngörülen şartlardan biri gerçekleşmişse, hakim velayetin kaldırılmasına karar verecektir. Velayetin kaldırılması kararından mevcut ve doğacak tüm çocuklar etkileneceği gibi, bu karar ile ana ve babanın hak ve yükümlülükleri de etkilenecektir.Velayet ile ilgili olarak, velayetin kaldırılması, iadesi ve düzenlenmesine ilişkin hususlar dava konusu edilebileceği gibi; velayet altındaki çocuk hakkında koruma tedbiri alınmasına ya da nafaka taleplerine ilişkin konular da dava konusu edilebilmektedir. Bu davalara ilişkin usul ve esaslar ilgili mevzuatlarda düzenlenmiştir. Dava konusu edilen uyuşmazlıklarla ilgili olarak Yüksek Mahkeme kararları hem yol gösterici hem de velayet hukukundaki gelişimi yansıtan güzel birer örnek niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Guardianship is enacted in the second book, second part, first chapter, sixth section heading 335 of Turkish Civil Code number 4721and following articles. Different definitions of guardianship have made and with the development of humanity in the course of history the definition and conception of guardianship is changed, modernized. Guardianship is a right used by both of the parents together and adhered to the person and the interest of the child stand in the forefront on guardianship.The legislator set the conditions and procedure of the judge intervention on guardianship. If there are problems on protective measures such that the judge has at the execution of the guardianship to arrange, to taken some measures, to home the child at an institution or by a family, with other words if one of the conditions set with the Turkish Civil Code Article 348 are fulfilled, judge will decided for the revocation of the guardianship.In connection with the guardianship, subjects such as revocation of guardianship, return and arrangement can be matter in dispute, matters such as protective measurements for the child under guardianship or subject for claim on alimony can also be made a matter in dispute. The conditions and procedure for these claims are set with related legislation. At the disputes in litigation the decisions of Supreme Court of Judicator are leading and also a good sample for the reflection of the guardianship law.